fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Frombork czy Flombork? O nazwach miast, które mogą nam sprawić problemy

W tekście Najtrudniejsze nazwy miejscowości w Polsce – Dzierzążnia, Ejszeryszki, Szymankowszczyzna i wiele innych skupiliśmy się na trudnych nazwach – królują wśród nich mniejsze miejscowości. Jednak aby nikt nie myślał, że nazwy miast nie sprawiają problemów językowych, pokusiliśmy się o ranking podobny, choć uwzględniający wyłącznie nazwy miast. W tym wyjątkowym zestawieniu znalazły się m.in. Frombork, Świdnik i Szczebrzeszyn.

Frombork czy Flombork? O nazwach miast, które mogą nam sprawić problemy - Polszczyzna.pl

Dla lepszej przejrzystości nazwy zostały podzielone na dwie kategorie – nazwy podobnie brzmiące oraz nazwy trudne do wymówienia lub zapisania.

Lubin i Lublin ‒ podobnie brzmiące nazwy miast

  • Stargard (woj. zachodniopomorskie) i Starogard Gdański (woj. pomorskie) – nazwy tych miast znaczą prawdopodobnie to samo, tj. „stary gród”. Przed 1950 rokiem te miasta nazywały się Stargard i Starogard, natomiast ze względu na trudności w odróżnieniu tych nazw dodano do nich kolejno: Szczeciński i Gdański – dzięki temu nawet mimo niepoprawnego pierwszego członu nazwy można było łatwo zlokalizować miasto po drugiej części. Jednak w 2015 roku Stargard zrezygnował z dookreślenia Szczeciński i pozostał Stargardem.
  • Lubin (woj. dolnośląskie) i Lublin (woj. lubelskie) – te dwa miasta, które leżą na przeciwległych krańcach kraju, mają niemal identyczne nazwy. Jednak szczególnie w przypadku tego drugiego pochodzenie nazwy nie jest jednoznaczne, wiąże się z nią kilka legend. Natomiast nazwa Lubin pochodzi podobno od „lubić” (zresztą jedna z teorii mówi, że Lublin również swoją nazwę wziął od tego, że był wyjątkowo lubianym miastem).

  • Świdnik (woj. lubelskie), Świdnica (woj. dolnośląskie) i Świdwin (woj. zachodniopomorskie) – nazwy dwóch pierwszych miast wzięły się od rośliny dereń świdwa, która rośnie na terenach podmokłych. Pochodzenie nazwy trzeciej miejscowości nie jest do końca jasne, jednak wiąże się ją z wyrazem oznaczającym suche miejsce na podmokłym terenie. Można więc założyć, że wszystkie trzy miasta otrzymały swoją nazwę przez położenie w okolicy bagna.

Frombork czy Flombork ‒ problemy z zapisem lub wymową

  • Frombork (woj. warmińsko-mazurskie) – nazwa tego miasta jest spolszczoną wersją niemieckiej nazwy Frauenburg. Czasem (nie tylko w przypadku dzieci, które uczą się mówić) można spotkać się z nazwą Flombork, co jest oczywiście błędem. Aby łatwiej zapamiętać poprawną nazwę, można skojarzyć ją z niemieckim wyrazem Frau.
  • Kórnik (woj. wielkopolskie) – osoby wrażliwe na błędy ortograficzne ta nazwa może drażnić, jednak kiedyś zapisywana była ona rzeczywiście Kurnik. Niejasności związanych z nazwą jest więcej – jedni badacze wywodzą ją od kurnika, tj. pomieszczenia dla kur, inni od miejsca, w które zlatywało się dużo kurów (ptaków, na które polowano), a jeszcze inni od korników.

  • Tczew (woj. pomorskie) – jest to chyba jedna z najtrudniejszych do wymówienia nazw polskich miast. Niestety nie udało się do dziś ustalić, skąd pochodzi ta niezwykła nazwa, jednak jest ona bardzo stara, ponieważ pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku. W dokumencie z 1198 roku jest mowa o mieście Trsow, więc już wtedy niełatwo było wymówić nazwę tej miejscowości.
  • Szczebrzeszyn (woj. lubelskie) – nazwa tego uroczego miasteczka jest znana wszystkim już od najmłodszych lat. To zasługa Jana Brzechwy, który poświęcił Szczebrzeszynowi wiersz Chrząszcz. Mieszkańcy Szczebrzeszyna poszli za ciosem i dziś w mieście można obejrzeć wiele rzeźb chrząszczy. A w dodatku w mieście jest organizowany festiwal Stolica Języka Polskiego, który co roku przyciąga miłośników naszego pięknego języka. Jeśli chcielibyście lansować się z torbą z fragmentem słynnego wiersza Jana Brzechwy, zapraszamy do sklepu: CHRZĄSZCZ BRZMI W TRZCINIE.

Mamy nadzieję, że tej lekturze nie będziecie już zadawać sobie pytania: „Frombork czy Flombork?”. A może są jakieś nazwy miast, które Wam sprawiają problemy, a nie zostały uwzględnione w powyższym zestawieniu?

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej. Uwielbia podróże po Polsce, szczególnie do miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc. Sporo czyta, z zapałem hoduje domowe rośliny i stara się żyć zgodnie z ideą zero waste, bo dobro planety leży jej na sercu.