Harpagan – kto to jest? Definicja, przykłady użycia
Tak, dobrze widzicie, nie harpagon, lecz harpagan. Nie ma tutaj żadnej literówki. I jeden, i drugi wyraz występuje w języku polskim. Oczywiście każdy z nich oznacza coś zupełnie innego. Kogo określa się harpaganem? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.
Harpagan – kto to jest? Znaczenie wyrazu
Harpagon to ktoś skąpy, a kim jest harpagan?
Określenie harpagan ma następujące znaczenia, które są dość rozbieżne. Jedne są negatywne, ale pojawiają się też pozytywne.
1Mianem harpagana określa się osobnika będącego kimś nadzwyczaj impulsywnym, gwałtownym. Harpagan jest zatem człowiekiem porywczym, który niekiedy zachowuje się wręcz jak szaleniec. Harpaganowi przypisuje się też taką negatywną cechę jak zawziętość.
2Mówiąc o harpaganie, możemy też mieć na myśli człowieka nieokrzesanego, gruboskórnego. Mówiąc inaczej, jest to ktoś pozbawiony elementarnych zasad kultury.
3Harpaganem nazywamy również osobę wytrwałą i szybką w robocie, działaniu; to ktoś wytrwale dążący do wyznaczonego celu i dzięki temu osiągający więcej niż inni.
4Harpagan to także człowiek o niespożytej energii, silny oraz bardzo wytrzymały. To określenie często używane jest w stosunku do sportowców czy uczestników rajdów wytrzymałościowych.
Harpagan – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pierwsze znaczenie:
- złośnik, piekielnik, nerwus, furiat, postrzeleniec, narwaniec, krzykacz, krzykała, szczekacz, niecierpliwiec, raptus, gwałtownik
Drugie znaczenie:
- grubiański, gburowaty, arogancki, niegrzeczny, nieuprzejmy, prymitywny, prostacki, plebejski, ordynarny, nietaktowny, niewychowany, niekulturalny, chamski.
Trzecie znaczenie:
- cierpliwy, konsekwentny, niestrudzony, nieznużony, niezmordowany, niezłomny, zagorzały, gorliwy, twardy, charakterny.
Czwarte znaczenie:
- energiczny, dynamiczny, żywy, żwawy, szybki, prędki, ruchliwy, wartki, szybkonogi, mocny, tęgi, krzepki, byczy, atletyczny, potężny, zdrowy, fest.
Harpagan – przykłady użycia
- Marzena często wpada w gniew. Zachowuje się jak typowy harpagan.
- Alicja i Danuta nie są zbyt kulturalne. Mówią o nich harpagany.
Przykłady użycia wyrazu harpagan w prasie
Z Czantorii zeszliśmy do czeskiego schroniska, a potem udaliśmy się w kierunku Stożka. Przystanek w schronisku Soszów przydał się wygłodzonym harpaganom, którzy, jak zawsze, gnali w górę co sił w nogach.
Aneta Niedźwiecka, Yeti w Beskidach, „Gazeta Radomszczańska”
Cieszymy się, że dotrwałeś z nami do końca tej lektury! Zachęcamy do wypróbowania naszego internetowego narzędzia online, które ułatwia sprawdzanie pisowni w tekstach. Dodatkowo, polecamy Ci artykuły o poprawnej pisowni różnych słów. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad pisownią wyrazów jak: napewno czy na pewno – łącznie czy osobno?, naprawdę czy na prawdę – jak to piszemy?, po prostu czy poprostu?