fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Inercja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Czy słyszeliście kiedykolwiek o inercji? Ten wyraz nie jest zbyt powszechny w codziennym użyciu, więc możecie go nie znać. Inercja ma za to liczne synonimy, które z pewnością znają wszyscy. Czym jest inercja? Z jakiego języka pochodzi to słowo? Wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

Alokacja co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest inercja? Znaczenie wyrazu

1 W głównym znaczeniu inercją określa się postawę, która przejawia się biernością i niechęcią do działania. Gdy ktoś popada w inercję w jego zachowaniu można dostrzec również brak woli podjęcia własnej inicjatywy i poddawanie się.

2 W fizyce pod pojęciem inercji rozumie się właściwość ciała fizycznego polegającą na zdolności tego obiektu do zachowania swego stanu ruchu, w przypadku gdy siły działające na to ciało równoważą się. Mówiąc inaczej, ciało to pozostaje w spoczynku lub porusza się ciągle w taki sam sposób, zarówno wtedy, gdy nie działa na nie żadna siła lub wówczas, gdy siły działające na nie są takie same.


Inercja – przykłady użycia

  • W wyniku ciągłych niepowodzeń, które go spotykały, pogrążył się w inercji.
  • Trudna sytuacja ekonomiczna w Libanie sprawia, że panuje tam inercja polityczna.
  • Inercja tej urzędniczki pogrąża tego człowieka.
  • Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw wobec inercji władz miasta.

Inercja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest inercja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

W pierwszym znaczeniu

  • Bezwład, bezwładność, apatia, gnuśność, marazm, bezruch, bezczynność, bezczyn, niemoc, martwota, impotencja, pasywizm, pasywność, bierność, obojętność, zobojętnienie, rezygnacja, bezwolność, otępienie, otępiałość, tępota, drętwota, ociężałość, zastój, stagnacja, cisza, immobilizm, niemobilność, nieruchomość, skostnienie, osłupienie, śpiączka, letarg, uwiąd, jałowizna, obłomowszczyzna, monotonia, niechęć do czynu, brak zmian, indolencja.

Inercja – etymologia wyrazu

Inercja to zapożyczenie z łaciny. Wywodzi się od inertia, co oznacza 'niezdarność, brak umiejętności; bezczynność, próżniactwo'. W polszczyźnie zapis tego rzeczownika został nieznacznie zmieniony. Zapisujemy go w taki sposób, w jaki wymawiamy go po łacinie.

Inercja – wyrazy pokrewne

  • Inercyjny, inercyjna, inercyjne, inercjalny, inercjalna, inercjalne, inercyjność, inercyjnie.

Inercja – połączenia wyrazowe

W pierwszym znaczeniu

  • Inercja biurokratyczna; decyzyjna, myślowa, umysłowa; duchowa, intelektualna; ewolucyjna, kulturowa, społeczna, urzędnicza,
  • inercja procesów gospodarczych, systemu; rządu, urzędników, władz,
  • przełamać, przezwyciężyć/przezwyciężać inercję,
  • cechować, charakteryzować się się inercją, popaść w inercję, pogrążyć się, tkwić, trwać w inercji.

Inercja – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. inercja
D. inercji
C. inercji
B. inercję
N. inercją
Ms. inercji
W. inercjo
liczba mnoga
M. inercje
D. inercji
C. inercjom
B. inercje
N. inercjami
Ms. inercjach
W. inercje

Przykłady użycia wyrazu inercja w literaturze i prasie

Lecz Persja szybkim krokiem dąży do upadku. Właściwiej byłoby powiedzieć, że jest w nim pogrążona beznadziejnie. Wątpię też, czy dobra wola kilku jednostek i ich wytrwały wysiłek zdołają coś przeciw niezmierzonej mocy inercji i zastoju.

Maria Ratuld-Rakowska, Podróż Polki do Persji

Kolejny przeciągły krzyk i rozbrzmiewająca nie wiedzieć skąd dzika muzyka dały hasło – tanecznicy ruszyli, kręgi zaczęły obracać się i wirować. Wirowanie – coraz szybsze i szybsze – odbywało się naprzemiennie, każdy krąg wirował w kierunku przeciwnym niż sąsiadujący. Sam widok powodował zawrót głowy, inercja ruchu, szalona muzyka i frenetyczne krzyki dopełniały dzieła.

Andrzej Sapkowski, Narrenturm

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X