fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Influencer – znaczenie, przykłady użycia, etymologia

Kim jest influencer? Na pewno każdy, kto korzysta z mediów społecznościowych, często spotyka się z tym wyrazem. Jednak czy powszechnie wiadomo, co dokładnie oznacza lub gdzie należy doszukiwać się etymologii? Wszystkiego dowiecie się poniżej, zapraszamy!

influencer kto to jest inflcer znaczenie definicja odmiana influencer synonim Polszczyzna.pl

Influencer – kto to taki?

Świat Internetu pozwala na rozwinięcie swojej kariery w tempie o wiele szybszym, niż odbywało się to zaledwie dwadzieścia lat temu. Współczesne sławy często są gwiazdami Instagrama, TikToka czy YouTube’a. Czym zapracowały na rozpoznawalność? Talentem muzycznym, aktorskim, a może szczególną wiedzą w danej dziedzinie? Mówi się często, że są znane z tego… że są znane. Choć nie brakuje w tej grupie osób z faktycznymi szczególnymi umiejętnościami, pojawiają się też takie, które po prostu potrafią mówić tak, by inni chcieli ich słuchać. Oba typy osobowości medialnej to właśnie influencerzy.

Influencer – definicja słowa

Influencer to:

  1. osoba, która zdobyła popularność w Internecie i wykorzystuje ów fakt, by wpływać na odbiorców. To ktoś, kto może zareklamować nam coś i przekonać, że jego wybory zakupowe będą najlepsze również dla nas. To także osoba, która jest w stanie przekonać innych do swojego światopoglądu, przekonań itp. Mówiąc krótko, influencerem jest osoba sławna w Internecie, której słuchamy i dzięki temu zaczynamy zachowywać się jak ona.

Przykłady z życia

Na tym koncercie pojawiło się wielu influencerów, którzy wystąpili razem z piosenkarzami.

Zaczęłam obserwować na Instagramie nową influencerkę – poleca ciekawe kosmetyki naturalne.

Influencerzy w znacznym stopniu wpłynęli na sposób ubierania się młodzieży.

Influencer – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Wyraz influencer nie ma wielu synonimów, co spowodowane jest faktem, że nie funkcjonuje w polszczyźnie od dawna ani nie ma ugruntowanej pozycji w naszym języku.

Słowo influencer można zastąpić poprzez takie synonimy, jak:

  • osobowość internetowa
  • opiniotwórca
  • gwiazda Internetu

Popularne połączenia ze słowem influencer

Słowo influencer najczęściej łączy się z przymiotnikami:

  • znany
  • modny
  • popularny

Wyrazy pokrewne

Influencer jest tematem niewielu wyrazów, ponieważ jest nowym zapożyczeniem, ponadto jego oryginalna (angielska) pisownia utrudnia tworzenie rodzin wyrazowych. Najpopularniejszym wyrazem pokrewnym jest influencerka.

Influencer – pochodzenie wyrazu

Wyraz powstał w języku angielskim, w polszczyźnie funkcjonuje jako zapożyczenie właściwe (słowo zapożyczone wraz z formą i znaczeniem z języka obcego). Pochodzi od czasownika influence (‘wpływać na coś lub kogoś’). W angielszczyźnie dodano do niego przyrostek -er tworzący formę rzeczownikową oznaczającą osobę wykonującą czynność opisaną w podstawie słowotwórczej: influencer (‘osoba, która wywiera wpływ’).

Ciekawostka

Wyraz influencer został zgłoszony do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2017.

Sklep Nadwyraz.com

Odmiana słowa influencer

liczba pojedyncza
M. influencer
D. influencera
C. influencerowi
B. influencera
N. influencerem
Ms. influencerze
W. influencerze
liczba mnoga
M. influencerzy
D. influencerów
C. influencerom
B. influencerów
N. influencerami
Ms. influencerach
W. influencerzy

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.