fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jak napisać CV? Praktyczny poradnik

Przychodzi ten moment, kiedy chcemy zacząć przygodę ze stałą pracą albo właśnie planujemy ją zmienić. Podstawowym narzędziem, którego potrzebujemy, jest CV opisujące nasze doświadczenie i podkreślające profesjonalizm. Jak powinno wyglądać?

Jak napisać CV? Praktyczny poradnik - Polszczyzna.pl

Co w CV znaleźć się powinno?

Zanim przejdziemy do poprawności językowej i estetyki dokumentu, porozmawiajmy o tym, co właściwie powinniśmy zawrzeć w CV. Zwykle zaczynamy od daty urodzenia i danych adresowych. Czy jednak na pewno zawsze muszą się one tutaj znaleźć? Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby już na początku rekrutacji udostępniać różnym firmom nasz dokładny adres. Zdecydowanie możecie ograniczyć tę informację do miasta, w którym mieszkacie, a datę urodzenia zastąpić liczbą lat, która też nie wszędzie będzie potrzebna.

Od przedszkola do juniora

Czy musicie opowiadać w CV, do jakiego liceum chodziliście i że byliście redaktorem gazetki szkolnej? Jeśli szukacie pomaturalnych praktyk, to pewnie tak. Jednak jeśli właśnie skończyliście studia i w międzyczasie pracowaliście już w kilku miejscach, zdecydowanie najważniejsze będzie najnowsze doświadczenie, profilowo zbliżone do nowego stanowiska. Pamiętajcie, że CV to ekstrakt z Waszej kariery zawodowej. Trzeba skupić się na istotnych kwestiach – dla Was i przyszłego pracodawcy. Warto też pokusić się o bardziej dopracowane sformułowania niż banalne podróże w zainteresowaniach i obsługa komputera w umiejętnościach. Bądźcie precyzyjni. Pomyślcie o tym, co Was wyróżnia!

Księgarnia Polszczyzna.pl

Formatowanie CV

Formatowanie tekstu CV wydaje się bardzo proste: krótkie zdania, daty i kilka podpunktów.
Warto jednak zwrócić uwagę na detale, które wpływają na estetykę dokumentu i są bardzo ważne przy pierwszym wrażeniu:

  • używajmy jednego fontu, maksymalnie dwóch i oszczędzajmy bold na naprawdę istotne informacje;
  • czytelnie zapiszmy dane kontaktowe – adres mailowy i numer telefonu, najlepiej tuż pod nazwiskiem;
  • stosujmy jednolity zapis dat, np. konsekwentnie używajmy liczb rzymskich przy oznaczeniu miesiąca;

Być może zainteresuje Cię również artykuł: 10 słówek, które zwiększą Twoją elokwencję. Część 2

  • używajmy myślnika zamiast półpauzy – kiedy piszemy o okresie np. 2017–2019 powinniśmy sięgnąć po myślnik, czyli długą kreseczkę;
  • rozsądnie korzystajmy ze spacji, nie ma sensu jej nadużywać, ale pamiętajmy, że po każdym znaku interpunkcyjnym jest niezbędna;
  • nazwijmy plik z CV naszym nazwiskiem i zapiszmy je w formacie .pdf; plik o nazwie CV2poprawione nie wygląda zbyt profesjonalnie.

Jak napisać CV, aby było... estetyczne?

Rekruterzy zwracają uwagę na warstwę merytoryczną CV, ale istotna jest też estetyka dokumentu. Postarajcie się o profesjonalne zdjęcie i odpowiedni wygląd całego CV. Spokojnie, możecie je zrobić w najpopularniejszym edytorze tekstów, ale jeśli potrzebujecie czegoś bardziej wyszukanego, skorzystajcie z inspiracji np. na Pintereście i stwórzcie własną grafikę. Możecie też użyć programów graficznych online, w których znajdziecie gotowe szablony. Tutaj musicie zwrócić uwagę na to, czy font, którego używacie, ma polskie znaki. Dokument z aplikacji możecie od razu zapisać w formacie .pdf i wysłać. Specjalnie zaprojektowane wzory znajdziecie np. na blogach. I gotowe!

?

Napisane przez

Absolwentka kulturoznawstwa i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.

X