Jurysdykcja – co to jest? Definicja, synonimy, słownik
Jurysdykcja jest pojęciem związanym z terminologią prawniczą. Czym jest? Jakie są jej rodzaje? Jakimi innymi wyrazami możemy zastąpić słowo jurysdykcja? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.
Jurysdykcja – co to jest? Definicja słowa
1Jurysdykcją nazywa się uprawnienia i kompetencje organu (np. państwa) do rozstrzygania spornych spraw. Jurysdykcja to władza stanowienia i wykonywania prawa na określonym obszarze.
2Mianem jurysdykcji określa się także ten obszar, na który rozciągają się uprawnienia do egzekwowania i stanowienia prawa. Jurysdykcję może sprawować na przykład głowa państwa.
Jurysdykcja – podział
Wyróżnić można kilka rodzajów jurysdykcji. Jurysdykcję zwykło dzielić się na krajową, karną, cywilną, administracyjną. Podział ten jest uzależniony od podmiotu rozstrzygającego w konkretnej sprawie.
Jurysdykcja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest jurysdykcja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
Jurysdykcja – synonimy w pierwszym znaczeniu
- Prawo do czegoś,
- normy prawne,
- władza sądowa,
- władztwo,
- władza sądownicza,
- porządek prawny,
- kompetencja,
- rządy,
- władza wykonawcza,
- legislacja, zakres,
- sądownictwo,
- uprawnienia,
- pełnomocnictwo,
- prawo,
- władza,
- uprawnienie,
- mandat.
Jurysdykcja – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii
Termin jurysdykcja pochodzi z łaciny. Jego źródłem jest iurisdictio, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘orzekam o prawie’.
Jurysdykcja – wyrazy pokrewne
- Jurysdykcyjny,
- jurysdykcyjnie.
Jurysdykcja – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Jurysdykcja karna, kościelna, jurysdykcja sądu, trybunału, państwa
- podlegać czyjejś jurysdykcji,
- uznać czyjąś jurysdykcję,
- objąć jurysdykcją,
- przejść pod czyjąś jurysdykcję,
- być, znajdować się pod jakąś jurysdykcją.
Przykłady użycia wyrazu jurysdykcja
Zgromadzenie Ogólne ogłasza niniejszą Powszechną Deklarację Praw Człowieka jako wspólny standard (ang. commom standard; franc. l'ideal commun) do osiągnięcia przez wszystkie ludy i wszystkie narody, tak aby każda jednostka i każdy organ społeczny, mając stale na względzie niniejszą Deklarację, dążyły poprzez nauczanie i wychowanie do zapewnienia poszanowania tych praw i wolności, jak również do zabezpieczenia, poprzez rozwój środków o charakterze krajowym i międzynarodowym, ich powszechnego i skutecznego uznania i przestrzegania, tak pośród ludów Państw Członkowskich, jak też pośród ludów terytoriów znajdujących się pod ich jurysdykcją.
Zgromadzenie Ogólne ONZ, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
Spadkobierca nabywa spadek w chwili otwarcia spadku, to zaś oznacza, że może objąć spadek we władanie, posiadać go i z niego korzystać. To, czy sądy polskie są właściwe w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wynika z art. 1108 kodeksu postępowania cywilnego. Jeżeli zatem spadkodawcą była osoba posiadająca obywatelstwo polskie lub nie posiadająca żadnego obywatelstwa, ale zamieszkała w Polsce w chwili śmierci, to postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku mogą wydać sądy polskie. W przypadku spadkodawcy posiadającego obywatelstwo polskie i zmarłego w Polsce, orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku mogą wydać tylko sądy polskie. Ta druga sytuacja oznacza wyłączną jurysdykcję krajową sądów polskich.
Sławomir Dąblewski, Stwierdzenie nabycia spadku, „Gazeta Ubezpieczeniowa”