Koncepcja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Gdy przygotowujemy się do tego, żeby wykonać jakieś ważne zadanie, potrzebna jest nie tylko dobra organizacja i zaplanowanie wszystkiego w najmniejszych szczegółach, lecz także pożądana jest dobra koncepcja, która stanowi początek każdego przedsięwzięcia. Co mamy na myśli, mówiąc o koncepcji? Jakie są synonimy tego słowa? Informacje na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.
Koncepcja – etymologia wyrazu
Koncepcja to wyraz pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od conceptio, co tłumaczy się wielorako. Słowo to może oznaczać: 'poczęcie, zapłodnienie, spostrzeżenie, ujęcie, pojęcie, pomysł, myśl'.
Koncepcja – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
1 Koncepcja to inaczej pomysł. Koncepcją jest więc świadomie przyjęty przez kogoś sposób rozumienia czegoś. Koncepcję przyjmuje się po to, aby rozwiązać jakiś problem lub osiągnąć konkretny, wyznaczony cel. Koncepcji zawsze towarzyszy twórcza myśl, zawierająca cały schemat działania, którego się podejmujemy.
2 W dawnej terminologii medycznej mianem koncepcji określano zajście w ciążę. Stąd też stosowanie każdych możliwych środków i metod, które uniemożliwiają zajście w ciążę, to antykoncepcja (łac. anti – 'przeciw', conceptio – 'zapłodnienie, poczęcie').
Koncepcja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy koncepcja, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
Koncepcja – synonimy w pierwszym znaczeniu
- Koncept,
- pomysł,
- projekt,
- inicjatywa,
- idea,
- teoria,
- schemat,
- zarys,
- szkic,
- plan,
- cel,
- program,
- scenariusz,
- sugestia,
- teza,
- pierworys,
- rzut,
- myśl,
- intencja,
- stanowisko,
- pogląd,
- zapatrywanie,
- zamiar,
- zamierzenie,
- zamysł,
- podejście,
- propozycja.
Koncepcja – wyrazy pokrewne
- Koncepcyjna,
- koncepcyjny,
- koncepcyjne,
- koncepcyjnie,
- antykoncepcja,
- koncypować,
- wykoncypować.
Koncepcja – połączenia wyrazowe
- Alternatywna koncepcja,
- koncepcja obronna, organizacyjna, architektoniczna, ekonomiczna, estetyczna, federalistyczna,
- psychoanalityczna, koncepcje ideologiczne, teoretyczne, artystyczne, filozoficzne, teologiczne,
- koncepcja bezpieczeństwa, kształcenia, modernizacji, prywatyzacji, rasy, rozwoju, wychowania, zagospodarowania czegoś, Boga, człowieka, kultury, społeczeństwa,
- koncepcje i idee, koncepcje i metody, koncepcje i programy, koncepcje i rozwiązania, koncepcje i strategie,
- koncepcja zakłada coś, legła w gruzach, upadła,
- opracować, prezentować, realizować, odrzucić/odrzucać koncepcję,
- wynikać z koncepcji.
Przykłady użycia wyrazu koncepcja w literaturze
Dobraniecki był przytomny, nie poznał jednak Wilczura, który od razu zauważył u chorego objaw ważny, a niezanotowany w historii choroby: rozszerzone źrenice. Dawało to podstawę hipotezie, że zmniejszyła się wydajność również i przysadki mózgowej, gdyż rozszerzenie źrenic mogło być skutkiem jedynie nadmiernej produkcji nadnercza, produkcji regulowanej właśnie przez hormony przysadki. To z kolei nasuwało myśl, że rozmiar nowotworu istotnie musi być pokaźny, skoro jego nacisk poprzez most działa na przysadkę. Oznaczałoby to, że aquaeductus Sylvii jest przyciśnięty i połączenie między trzecią a czwartą komorą przerwane.
Dalszy ciąg badań nic nowego nie wniósł do koncepcji Wilczura. Ponieważ zaś praca serca była dostatecznie intensywna i ciśnienie krwi nie spadało poniżej 100, uznał, że można przeprowadzić operację.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Profesor Wilczur
Bo przyczyny nieporozumień o moralność między nami a Francją tkwią bardzo głęboko; trzeba ich szukać w zasadniczo różnej koncepcji tych dwóch literatur. Literatura polska dla wielu przyczyn, o których za długo by mówić, miała zawsze ton wychowawczy, nauczycielski i pod tym kątem przyuczyła nas odnosić się do zjawisk. Dominujący natomiast ton literatury francuskiej jest inny; jest nim żądza poznania, ciekawość zgłębienia własnej istoty — człowieka — rozważanie rzeczy samej w sobie. Tam gdzie Polak moralizuje a priori, Francuz ogląda ze wszystkich stron, docieka, rozważa, potrząsa sceptycznie głową…
Tadeusz Boy-Żeleński, Marzenie i pysk