Napoi czy napojów?
Są takie słowa, których dopełniacz liczby mnogiej często powoduje ból głowy. Trapi nas to zazwyczaj wtedy, gdy zabraknie nam wiedzy o jego odmianie, np. podczas rozmowy z innymi ludźmi. Jednym z takich słów jest napój. Która forma jest poprawna: napoi czy napojów? Sprawdźcie!
Napoi czy napojów? Która forma jest poprawna?
Napoi czy napojów? Poprawna forma
Jeżeli właśnie założyliście się o 5 złotych ze znajomym o poprawną odmianę słowa napój w dopełniaczu liczby mnogiej to… niejako nie ma w tym zakładzie przegranych. Dlaczego? Ponieważ to jeden z tych wyrazów, w których obie formy, napoi i napojów, są uznane przez językoznawców za poprawne.
Napoi czy napojów? Jak zatem mówić?
Skoro obie formy są uznawane za poprawne, nie popełnisz błędu, używając którejkolwiek z nich. Natomiast my rekomendujemy Wam używanie formy napojów. Wynika to z faktu, że napoi jest również jedną z form czasownika napoić (on, ona, ono napoi). Dlatego, w celu uniknięcia nieporozumień, lepiej powiedzieć, że na jakiejś imprezie brakowało napojów. A formę napoi zostawić na inną okazję, np. zastanawiając się, czy sąsiadka, opiekując się naszym pupilem pod naszą nieobecność, rzeczywiście go napoi.
Napoi czy napojów? Przykłady w zdaniach
Holmesa interesowało, czy są jeszcze inne korytarze i drzwi prowadzące do Dolnej Sali Posiedzeń. Były, używane między innymi do przynoszenia napoi uczestnikom posiedzenia.
Marek Jarosz, Nieznane przygody Sherlocka Holmesa
Restaurator albo kupiec płacił właścicielowi koncesji ustaloną w umowie prywatnej stawkę, w zamian za co korzystał z jego prawa do nabywania napoi alkoholowych.
Andrzej Anonimus, Nie nadaje się, przecież to jeszcze szczeniak
Te miejsca ożywały tylko wtedy, gdy coś mieli „rzucić”. Ale wtedy nie było napojów w kartonikach.
Michał Bielecki, Siostra komandosa
– Wino i wodaaa zdrowia wam doda… – przeciągle nawoływał sprzedawca napojów chłodzących, niosąc przewieszone przez ramię dwie amfory.
Halina Rudnicka, Uczniowie Spartakusa
?