fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niewierny Tomasz, czyli kto? Znaczenie, pochodzenie, przykłady użycia

Niekiedy można usłyszeć, jak ktoś jest określany niewiernym Tomaszem, niezależnie od tego, jak ma na imię. To określenie stosowane jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. O co chodzi w tym związku frazeologicznym? Czy może o wierność małżeńską? Dlaczego akurat Tomasz? Jeżeli jesteście ciekawi, to poświęćcie kilka minut na lekturę poniższego artykułu.

Niewierny Tomasz, czyli kto? Kim jest? Znaczenie, przykłady, biblizmy, przypowieść Biblia, słownik

Niewierny Tomasz – pochodzenie wyrażenia

Jak się być może niektórzy z Was domyślają, związek frazeologiczny niewierny Tomasz pochodzi z Biblii. Historię, na której opiera się to określenie, znajdziecie w 20 rozdziale Ewangelii wg św. Jana, , wersety 24-29 (J 20, 24-29). Dotyczy ona Tomasza, jednego z grona dwunastu apostołów.

Otóż Jezus po swoim zmartwychwstaniu objawił się swoim uczniom. Jak wiemy, Tomasz Apostoł nie był wtedy wśród nich obecny. Nie znamy powodów, dlaczego tak się stało. Nie zostało to opisane w Ewangelii. Nieobecny apostoł nie chciał więc uwierzyć w zmartwychwstanie Jezusa, mimo że pozostali zapewniali go o tym. Tomasz powiedział wtedy, że uwierzy, jeśli zobaczy rany na rękach i w boku Jezusa i będzie mógł ich dotknąć.

Osiem dni później Jezus ponownie ukazał się swoim uczniom. Tym razem również Tomasz był wśród nich i na własne oczy przekonał się o zmartwychwstaniu Jezusa.

Niewierny Tomasz – znaczenie wyrażenia

Kogo zatem oznacza frazeologizm niewierny Tomasz? Po zapoznaniu się z pochodzeniem tego związku frazeologicznego sprawa staje się dość klarowna. Mianowicie, w języku potocznym, tym określeniem nazywamy niedowiarka, człowieka sceptycznego, nieufnego.

Czy jest to dobra cecha charakteru? Tutaj można by polemizować. Na pewno taka postawa ma swoje wady i zalety. Wiadomo, że zaufanie to coś, co bardzo trudno zdobyć, ale jednocześnie bardzo łatwo stracić. Wystarczy drobne, z pozoru niewinne, kłamstwo. Człowiek nieufny nie da się oszukać.

Natomiast zbytni sceptycyzm i brak ufności może być problematyczny, zwłaszcza w relacjach uczuciowo-związkowych. Naprawdę dobrym rozwiązaniem będzie tutaj pewna równowaga. Nie być zbyt naiwnym, ale też starać się ufać innym.


Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrażenia niewierny Tomasz

Przykłady użycia w literaturze

— Raz jeszcze muszę spytać, — rzekł Barnes, — czy możesz pan dowieść, że nie pan byłeś mężem Montalbon?
— Dowód stanowi sam fakt, że mi wydała te dokumenty.

— Wcale nie! — odparł detektyw. — Przypuśćmy, że byłeś pan istotnie jej mężem, a chcąc wejść w związek z Miss Remsen, zapłaciłbyś pan każdą kwotę za dokument, stwierdzający nielegalność małżeństwa pierwszego.

— Mr. Barnes, widzę, niewierny Tomasz z pana, przeto dam inny dowód jeszcze.
Rzekłszy to, podszedł do biurka i wrócił z kilku papierami.

— Tu oto, masz pan zeznanie tej osoby, jakie spisaliśmy przy zawieraniu umowy. Zgodne jest one w zupełności, z tem co mówiłem. Ale ponieważ mógłbyś pan sądzić, że i to jest wymuszone i nieprawdziwe, dlatego dam inny jeszcze dowód. Proszę zobaczyć! — rzekł podając papier starcowi. — Jest to metryka ślubu krewniaka mego z Montalbon. Jak to czynią niektórzy, przykleiła ona do papieru obie fotografje.

Rodrigues Ottolengui, Guzik z kamei

Róża niepokoiła się jej flirtami.
– Czego ty szukasz? – pytała. – Jakiż niewierny Tomasz z ciebie! Czy nie mówiłam tobie tysiąc razy, że te rozkosze to tylko w romansach?

Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.