fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nonszalancko – czyli jak? Co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Przysłówek nonszalancko określa pewien sposób postępowania. Czy jest to właściwe zachowanie? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, konieczna jest wiedza o tym, co oznacza wyraz nonszalancko. W poniższym tekście znajdziecie wyjaśnienie tego przysłówka, a także poznacie jego synonimy.

Nonszalancko czyli jak co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Nonszalancko – czyli jak? Wyjaśnienie

Jeśli ktoś zachowuje się nonszalancko, robi to w sposób niedbały i zbyt swobodny. To postępowanie połączone jest z lekceważeniem przyjętych norm społecznych i opinii innych ludzi.

Wyraz nonszalancko to pochodzi od rzeczownika nonszalancja. Jest to zapożyczenie z języka francuskiego (nonchalance).


Nonszalancko, czyli jak inaczej? Synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy nonszalancko, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

 • Bezceremonialnie,
 • swobodnie,
 • lekceważąco,
 • nieuprzejmie,
 • nietaktownie,
 • luzacko,
 • niedbale,
 • bez poszanowania/ skrępowania/zahamowań/żenady.

Nonszalancko – wyrazy pokrewne

 • Nonszalancja,
 • nonszalancka,
 • nonszalancki,
 • nonszalanckie.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu nonszalancko w literaturze

Dałeś mi, ojcze, siłę i dumę, ale nie ofiarowałeś mi pokory. Gdybyś mi dał pokorę, gdybyś przynajmniej mówił mi o niej, nie mierzyłabym w niebo tak bezmyślnie i lekko, tak nonszalancko i i tak swobodnie. Gdybym uzbrojona była w pokorę, nie strzelałabym do obłoków. Gdybym uzbrojona była w pokorę, spojrzałabym w niebo, zanim nacisnę spust. Spojrzałabym tam choćby z nieśmiałości. Albo ze zwyczajnego strachu...

Agnieszka Osiecka, Zabiłam ptaka w locie

Współgranie historii z aktualnym momentem rozumiano zbyt nonszalancko, jako włożenie kostiumu historycznego przez reprezentantów teraźniejszości (vide Grochowiak). Służyła temu również idea literatury jako ciągle ponawianego wzoru, która pozwalała umieścić konkretny moment społeczny w krwiobiegu całej historii kultury, bez najmniejszego chociażby rozeznania w chwili obecnej.

Julian Kornhauser, Adam Zagajewski, Świat nieprzedstawiony

Kiedy tak patrzył na infantkę bawiącą się na tarasie, przed oczami stanęły mu wypełnione uciechami kolorowe lata małżeństwa i tak bolesny, niespodziewany koniec. Księżniczka miała w sobie wdzięk królowej, podobnie nonszalancko zarzucała głową, miała takie same dumne usta i ten sam wspaniały uśmiech — vrai sourire de France — kiedy spoglądała ku stojącemu w oknie ojcu lub podawała rękę dostojnym hiszpańskim szlachcicom.

Oscar Wilde, Urodziny infantki, „Szczęśliwy książę i inne baśnie”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.