fbpx

Jak odmienić słowo „Wielkanoc”?

Jak to jest z tą Wielkanocą? A może Wielkąnocą? Jak odmienić to słowo? Tego dowiecie się z naszego tekstu. Nietrudno przecież o faux pas w życzeniach wielkanocnych, a tego każdy z pewnością chciałby uniknąć.

Jak odmienić słowo „Wielkanoc”? Wyjaśniamy, jak poprawnie odmieniać...

Wielkanoc jako zrost

Słowo „Wielkanoc” jest rzeczownikiem złożonym, a dokładniej – zrostem. Oznacza to, że dwa słowa połączyły się w jedno bez dodania żadnych formantów słowotwórczych. Z przymiotnika zestawionego z rzeczownikiem powstał nowy wyraz, w którym, zgodnie z regułami akcentowania, przycisk pada na drugą sylabę od końca (-ka). Ten zrost, będący nazwą święta, możemy odmieniać na dwa sposoby:

M. Wielkanoc
D. Wielkanocy
C. Wielkanocy
B. Wielkanoc
N. Wielkanocą
Msc. Wielkanocy
W. Wielkanocy

lub

M. Wielkanoc
D. Wielkiejnocy
C. Wielkiejnocy
B. Wielkąnoc
N. Wielkąnocą
Msc. Wielkiejnocy
W. Wielkanoce

Sklep Nadwyraz.com

Zestawienia, złożenia i zrosty

Oprócz zrostów w naszym języku możemy spotkać również zestawienia i złożenia. Zestawienia to dwa osobne wyrazy, które jednak stanowią całość znaczeniową, a każdy wyraz zachowuje swój akcent i odmianę, np. Boże Narodzenie, czarna jagoda, Oborniki Śląskie. W tym miejscu należy dodać, że zestawieniami są dni Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota (pamiętajcie o pisowni dużymi literami!). Także nazwę śmigus-dyngus możemy uznać za zestawienie, tyle że równorzędne, gdyż obydwa człony są tak samo ważne. Z kolei złożenia to dwa wyrazy połączone interfiksami -i- lub -o-, np. łamigłówka, korkociąg, meblościanka.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Wielkanoc jak Rzeczpospolita

Jak już pewnie zauważyliście, Wielkanoc przypomina w odmianie Rzeczpospolitą, w której pierwszy człon zrostu możemy odmieniać lub nie. Jednak nie każdy zrost „działa” tak samo. W nazwach miejscowości Krasnystaw i Białystok odmieniamy oba człony (np. z Krasnegostawu, w Białymstoku), z kolei Babimost i Koziegłowy to słowa, w których odmienia się tylko drugi człon (z Babimostu, do Koziegłów).

Być może zainteresuje Cię również tekst: Życzenia, zwyczaje, obrzędy – pisownia

Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Oczywiście czytać poradnie językowe i zaglądać na Polszczyzna.pl! Tymczasem życzymy Wam spokojnych świąt wielkanocnych albo jak wolicie – spokojnych świąt Wielkiejnocy czy też spokojnej Wielkanocy!

?  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.

X