fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Perwersja – znaczenie słowa oraz przykłady użycia

Słowo perwersja pojawia się bardzo często, jednak niestety w wielu przypadkach nawiązuje do błędnej definicji. Zdarza się również, że odnoszone jest do osób, które tak naprawdę nie mają z tym pojęciem nic wspólnego. Czym zatem jest perwersja i jakiego typu zachowań dotyczy?

Perwersja co to jest słownik definicja znaczenie słowa przykłady użycia synonim perwersja inaczej Polszczyzna.pl

Czy perwersja to jest to samo co perswazja?

Z tymi słowami, tj. perwersją i perswazją, czasami bywa bardzo podobnie jak w przypadku przynajmniej i bynajmniej. Niby dwa zupełnie różne pojęcia, o całkowicie innych definicjach, a potrafią sprawić kłopot. Często możemy zatem usłyszeć pojęcie zachowanie perswazyjne zamiast perwersyjne albo spotkać osobę, której ktoś chciał coś wyperwersować zamiast wyperswadować. O tym, czym jest perswazja, przeczytacie w innym artykule, a dziś weźmiemy na tapet słowo perwersja.

Perwersja – znaczenie słowa

Definicja słowa perwersja brzmi następująco:

  1. Praktyka lub czyn seksualny, często odbierany jako coś odbiegającego od powszechnie ustalonej normy lub wręcz nienormalnego i niemoralnego.
  2. Popęd lub skłonność do zaspokajania swoich potrzeb w inny sposób niż reszta społeczności, często mający na celu zszokowanie innych.

Przykład z życia:

On lubi takie zachowania perwersyjne i to często mnie w nim przeraża.

Wyrazy bliskoznaczne i synonimy słowa perwersja

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest perwersja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • spaczenie,
  • wynaturzenie,
  • zboczenie,
  • zwyrodnienie,
  • dewiacja.

Przykłady użycia słowa perwersja w literaturze

Widziałaś w klubach te dziewczyny, które szorują nogami i stawiają drobne kroczki, jakby nosiły kimona? To już lekka perwersja...

Rafał Nowakowski, Rdza, 2008

To przecież dla ciebie przekłułam sobie pępek, taka mała igraszka, w moim wieku to właściwie perwersja, rok temu, tutaj, jeszcze go nie miałam.

Marek Soból, Mojry, 2005

Czy pan już zwariował? Więc na to się pan zaręcza z inną, aby potem przychodzić mnie obcałowywać? To już nie jest perwersja — to zwykłe, ordynarne świństwo.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Pożegnanie jesieni

Przykłady użycia słowa perwersja w prasie

Perwersja w dużych ilościach w końcu męczy i nuży, demaskacja staje się nową maskaradą. To, co miało być szokiem, przestaje szokować.

Dorota Jarecka, Od Courbeta do Mapplethora'e, „Gazeta Wyborcza”, 30.11.1995

Ma pan skłonność do prowokacji i perwersji, do gładkiego przechodzenia z farsy i horroru do melodramatu.

Janusz Wróblewski, Słucham perwersyjnych podszeptów, „Polityka”, 06.09.2003

Sklep Nadwyraz.com

Odmiana słowa perwersja

liczba pojedyncza
M. perwersja
D. perwersji
C. perwersji
B. perwersję
N. perwersją
Ms. perwersji
W. perwersjo
liczba mnoga
M. perwersje
D. perwersji
C. perwersjom
B. perwersje
N. perwersjami
Ms. perwersjach
W. perwersje

Etymologia słowa perwersja

Słowo perwersja pochodzi od łacińskiego perversiō = 'odwrócenie porządku (słów w zdaniu), inwersja, przekręcenie', choć do nas przywędrowało prawdopodobnie od francuskiego perversion.

Perwersja – wydźwięk słowa

Przeważnie wydźwięk tego słowa nie jest pozytywny, zatem za każdym razem, gdy zdecydujemy się go użyć, powinniśmy przemyśleć, czy nie obrazi to naszego rozmówcy. Natomiast są też sytuacje, gdy wyraz ten zostaje użyty prowokacyjnie lub wręcz samo jego wypowiedzenie staje się niejako perwersją. Dlatego zazwyczaj najlepiej poszukać synonimu, aby nie użyć tego wyrazu błędnie lub wręcz uwłaczająco.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.