Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pluralizm – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Pojęcie pluralizm kojarzyć się może z wielością czegoś. I jest to bardzo słuszne skojarzenie. Czy wiecie jednak, że pluralizm może mieć różne rodzaje? Jakie? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Pluralizm co to jest przykłady wyjaśnienie synonimy znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Pluralizm – etymologia i znaczenie wyrazu

Słowo pluralizm wywodzi się od łacińskiego plūrālis oznaczającego ‘mnogi’.

1W podstawowym znaczeniu pluralizmem nazywamy wielość, różnorodność czegoś. Mówiąc inaczej, jest to współistnienie wielu różnych zjawisk, opinii i norm w tym samym społeczeństwie lub systemie.

2Pluralizm odnosi się także do polityki. W tym kontekście mówimy o takiej rzeczywistości, w której ustrój państwa jest tak zorganizowany, że gwarantuje różnym grupom społecznym i politycznym prawo do wyrażania swoich interesów i poglądów oraz do udziału w sprawowaniu władzy. W takim systemie mamy do czynienia z tak zwanym pluralizmem politycznym, czyli sytuacją, w której istnieją co najmniej dwie partie polityczne będące reprezentantami różnych programów i poglądów i walczące o zdobycie władzy. Przeciwieństwem pluralizmu politycznego jest zasada koncentracji i monopolizacji władzy.

3Gdy w socjologii mówimy o pluralizmie, mamy na myśli sytuację występującą w funkcjonowaniu państwa lub innej organizacji, która przejawia się tym, że różne grupy w społeczeństwie mają prawo wyrażać swoje interesy, w tym także mieć udział w sprawowaniu władzy. Ten typ pluralizmu wychodzi z założenia, że poszanowanie wszelkich różnic, czy to społecznych, czy kulturowych, i uznanie równości poglądów jest zasadą fundamentalną. Pluralizm kulturowy jest z kolei kategorią trwałego występowania w społeczeństwie kilku kultur – z akceptacją ze strony grupy większościowej oraz równością grup mniejszościowych.

4Filozofia pod pojęciem pluralizmu widzi stanowisko, w myśl którego rzeczywistość jest złożona z bytów różnorakich, których nie da się sprowadzić do wspólnego mianownika. Pluralizm głosi, że w rzeczywistości lub w poznaniu istnieje wiele różnych, niezależnych od siebie podstawowych elementów. Ten nurt postuluje również, że przy wyjaśnianiu jakichś zjawisk należy dopuścić wielość istniejących metod lub teorii.


Pluralizm – przykłady użycia

  • Zasada pluralizmu politycznego wywodzi się z idei wolności jednostki.
  • Pluralizm teoretyczny jest przeciwieństwem monizmu teoretycznego.

Pluralizm – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. pluralizm
D. pluralizmu
C. pluralizmowi
B. pluralizm
N. pluralizmem
Ms. pluralizmie
W. pluralizmie

Pluralizm – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

W pierwszym znaczeniu

  • Różnorodność, różnorakość, wielorakość, heterogeniczność, niejednolitość, niejednorodność, zróżnicowanie, urozmaicenie.

W drugim znaczeniu

  • Demokracja, równouprawnienie, wolność, swoboda.

Pluralizm – wyrazy pokrewne

  • Pluralistyczny, pluralistyczna, pluralistyczne, pluralistycznie, pluralny, pluralna, pluralne, pluralnie.

Pluralizm – połączenia wyrazowe

  • Autentyczny, prawdziwy, rzeczywisty, realny, elementarny, demokratyczny, geopolityczny, ideowy, polityczny, społeczny,
  • związkowy, ograniczony, wewnętrzny pluralizm,
  • pluralizm rynkowy,
  • pluralizm i demokracja, pluralizm i równowaga, pluralizm i tolerancja, pluralizm i wolność,
  • formy, granice, idea, pojęcie, ochrona, ograniczenia, zasada pluralizmu,
  • ograniczać, przywracać, wprowadzać pluralizm,
  • zachowanie, zapewnienie pluralizmu,
  • prawo do pluralizmu,
  • pluralizm idei, informacji, kultur, mediów, myślenia, myśli, interpretacji, interesów, opcji, opinii, poglądów, postaw, przekonań, rozwiązań, instytucji, organizacji, ośrodków, religii, stanowisk, środków masowego przekazu, wartości.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu pluralizm w literaturze

[...] zwolennikiem liberalizmu w sferze światopoglądowej jest jedynie ten, kto uznaje, że pluralizm wartości, inaczej: poglądów na świat, jest wartością bezwzględną, i przyznaje wszelkiego rodzaju mniejszościom uprawnienia do swobodnego wyrażania swojego stanowiska.

Maria Szyszkowska, W poszukiwaniu sensu życia: po co nam filozofia

Od 1989 roku mamy w Polsce do czynienia z pluralizmem politycznym. Mamy zagwarantowane konstytucyjnie prawo tworzenia i działania partii politycznych i wszyscy obywatele mają prawo zrzeszać się w organizacje o charakterze politycznym.

Patrycja Potocka-Szmoń, Dyskryminacja w miejscu pracy ze względu na przekonania polityczne

To, co charakteryzuje współczesną naukę, to wielość propozycji teoretycznych w zakresie ujęcia danego faktu, wielość metod i środków dochodzenia do prawdy, przejawiająca się w pluralizmie metodologicznym i światopoglądowym.

Jerzy Brzeziński, Metodologia badań psychologicznych

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X