Rosół czy rosuł? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Ta zupa stanowi jedno z najbardziej znanych i najpopularniejszych dań kuchni polskiej. Nic w tym dziwnego, jest pożywny, a odpowiednio przygotowany ma doskonały smak. Wszyscy też wiemy, że doskonale pomaga w walce z przeziębieniem. Jak prawidłowo zapisać nazwę tej potrawy? Odpowiedź poniżej.
Rosół czy rosuł? Poprawna forma
Wybór między u a ó to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Rosół czy rosuł? Który zapis jest prawidłowy?
Nazwę tej potrawy zapisujemy przez ó, więc poprawną formą jest rosół.
Pisownia słowa rosół związana jest zasadą ortografii języka polskiego, która mówi, że gdy ó wymienia się na o w wyrazach pokrewnych, wówczas zapisujemy ó. W przypadku słowa rosół wymiana zachodzi w formach jego deklinacji, rosołu, rosołowi, rosołem, rosole.
Rosół czy rosuł? Pochodzenie nazwy
Rosół pochodzi od czynności rozsalania mięsa, którą wykonywano po to aby przygotować do spożycia zakonserwowane solą mięso. Takie mięso gotowano, czyli rozsalano, a powstały wywar rozsołem. Jak łatwo zauważyć mamy w tej nazwie dość trudną zbitkę spółgłoskową „zs”. Aby ułatwić sobie wymowę, spółgłoska „z” wypadła z tej nazwy i tak dziś mamy rosół.
Na koniec mała ciekawostka. Jeden z najstarszych zachowanych przepisów na rosół, pochodzi z pierwszej polskiej książki kucharskiej Compendium ferculorum, albo zebranie potraw, której autorem jest Stanisław Czerniecki.
Rosół czy rosuł? Przykłady zdań
- Przeziębiłem się, więc moja siostra ugotowała dla mnie pyszny rosół.
- Rosół najczęściej podaje się z makaronem.