fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sinusoida – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Pojęcie sinusoida odnosi się rzecz jasna do dziedziny uznawanej za królową wiedzy i nauki, czyli do matematyki. To możemy pamiętać jeszcze ze szkolnych lekcji. Jeśli jednak zapomnieliście już, czym jest sinusoida, a chcecie sobie to przypomnieć, wiadomości na ten temat znajdziecie w tekście poniżej.

Sinusoida co to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest sinusoida? Znaczenie wyrazu

1 W matematyce sinusoidą nazywa się krzywą będącą wykresem funkcji sinus. W dziedzinach, w których występuje, czyli fizyce oraz oczywiście matematyce, sinusoidę często określa się mianem fali sinusoidalnej. Dlaczego? Gdy bliżej przyjrzymy się sinusoidzie, dostrzeżemy, że dzieje się tak ze względu na kształt, jaki przybiera po przedstawieniu jej na wykresie.

2 W akustyce sinusoida, czy też fala sinusoidalna, z powodu proporcjonalności na wykresie uważana jest za obraz najczystszego dźwięku o danej częstotliwości.

3 W znaczeniu potocznym sinusoida jest określeniem jakiejś zmienności, którą cechuje naprzemienne osiąganie wysokich i niskich wartości.


Sinusoida – przykłady użycia

  • Wykres z prognozowaną temperaturą na miesiące wiosenno-letnie to sinusoida. Czekają nas i upały, i ochłodzenia.
  • Przez ostatnie dwa lata ceny towarów ciągle się zmieniają. Raz rosną, raz maleją. To istna sinusoida.
  • W ostatnim meczu siatkarskiego turnieju byliśmy świadkami prawdziwej sinusoidy. Żadna z drużyn nie mogła początkowo zdobyć prowadzenia. Potrzebny był tie-break.
  • Wykresy sinusoidy i cosinusoidy są wykresami jednej i tej samej funkcji, lecz przesuniętymi w fazie.

Sinusoida – jak to wymówić?

Jeszcze jedna przydatna językowa informacja. Wyraz sinusoida, podobnie jak wszystkie rzeczowniki, które w mianowniku są zakończone na -oida (na przykład elipsoida, geoida), wymawiamy inaczej, niż zapisujemy.

Takie zakończenie wymawiamy mianowicie dwusylabowo, jako [ojda], a nie trzysylabowo jako [o-i-da]. Akcent pada więc na przedostatnią sylabę, a zatem poprawna wymowa to: sinusoida [sinusojda], elipsoida [elipsojda], geoida [geojda].

Sinusoida – wyrazy pokrewne

  • Sinus, cosinus, sinusoidalny, sinusoidalna, sinusoidalne, sinusoidalnie, cosinusoida, cosinusoidalny, cosinusoidalna, cosinusoidalne, cosinusoidalnie.

Sinusoida – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. sinusoida
D. sinusoidy
C. sinusoidzie
B. sinusoidę
N. sinusoidą
Ms. sinusoidzie
W. sinusoido
Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu sinusoida w literaturze i prasie

Sinusoida sukcesów w sporcie jest znana i przewidywalna, ale zawsze z przykrością przyjmuje się jej dolne wartości.

Wiesław Opałek, Stan zanurzenia, „Dziennik Polski”

Zapis tętna w rytmie dobowym układa się więc w charakterystyczną sinusoidę, o czym należy pamiętać, sprawdzając je o konkretnej porze dnia. Dotychczasowa metoda, by przez 15 sek. zliczać w spoczynku puls na nadgarstku i mnożyć przez cztery, nie zawsze zdaje egzamin – najczęściej okazuje się, że wynik jest niepokojąco wysoki, ale fałszywy, bo podświadomie denerwujemy się, by badanie nie wypadło źle.

Paweł Walewski, W rytmie serca, „Polityka” 2673

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.