fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skuwka – definicja, synonimy, pisownia. Wyjaśniamy, co to jest

W szkole podstawowej, na samym początku nauki języka polskiego, poznajemy pewną formułkę, która mówi o wyjątkach ortograficznych, jakimi są skuwka i zasuwka. Na czym polega ten wyjątek w pisowni? Czy wiecie, jaki przedmiot nazywamy skuwką? Do czego służy? Czy jest przedmiotem samodzielnym, czy też stanowi element innego? Jakie są synonimy skuwki? Tego wszystkiego dowiecie się z treści niniejszego artykułu.

skuwka co to jest pisownia definicja synonim znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Skuwka – co to znaczy? Co to jest? Definicja

Pojęcie skuwki odnosi się do kilku rzeczy.

1Skuwka to element długopisu lub pióra. Skuwką inaczej nazywamy plastikową bądź metalową nasadkę/zatyczkę, którą umieszcza się na jego piszącej końcówce w celu zabezpieczenia jej przed zniszczeniem. Dzięki skuwce nie wysycha też tusz. Poza główną funkcją ochronną może stanowić także element ozdobny.

2Skuwkę możemy znaleźć nie tylko wśród przyborów do pisania. Gdy wybierzemy się do sklepu obuwniczego, tam ją również znajdziemy. Ktoś pomyśli, że to jakiś żart. Wprost przeciwnie! Bowiem skuwka to także nazwa końcówki sznurowadła. Być może spotkaliście się z inną nazwą tej rzeczy. Inna nazwa skuwki sznurowadła to aglet (od francuskiego aguilette – 'igła'). Ta informacja może się przydać wszystkim miłośnikom rozwiązywania krzyżówek.

A czym jest wspomniana wcześniej zasuwka? To rodzaj zamka do drzwi, który składa się z ruchomej sztabki wsuwanej do odpowiedniego otworu.


Skuwka – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest skuwka, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • nasuwka,
  • nasadka,
  • nakładka,
  • dokrętka,
  • nakrętka,
  • nasada,
  • zatyczka.

Skuwka i zasuwka

Zapewne pamiętacie tę zasadę ortografii, która mówi o tym, że te dwa rzeczowniki (skuwka i zasuwka) są wyjątkami w pisowni. Słowa zakończone na -ówka zapisujemy zwykle przez „ó” np. sówka, surówka, krówka. Tutaj jak widzicie, te dwa wyrazy zapisujemy przez „u”.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Skuwka – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Skuwka długopisu,
  • skuwka wiecznego pióra,
  • skuwka wędki,
  • skuwka sznurowadła,
  • skuwka parasola.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu skuwka

Przykłady użycia wyrazu skuwka w literaturze

BIONDELLO
Słuchaj tylko, panie; Petruchio przybywa w nowym kapeluszu, a starej sukmanie; w starych spodniach, trzy razy nicowanych; w parze butów, które kiedyś na skład świec służyły, jeden zapięty sprzączką, drugi sznurowany; ze starą, zardzewiałą karabelą, dobytą z miejskiego arsenału, ze złamaną rękojeścią bez skuwki, o dwóch złamanych ostrzach.

William Shakespeare (Szekspir), Poskromienie złośnicy

W ruchach jej była pewność i zwinność. Nikt jej w gonitwie nie mógł pochwycić, tak zręcznie wywinąć się umiała, a może i nikt jej nie śmiał nawet pochwycić brutalnie. A późnym wieczorem w samotnej izdebce swojej, zamkniętej na klucz, śpiewała czasem, a wówczas ojciec przystawał przed domem i nieruchomo patrzał w okno swej facjatki i milkł na chwilę stuk żelaznej skuwki o kamienie.

Janusz Korczak, Dzieci ulicy

Od owej chwili okręt, wichrem gnany, nie zaprzestawał swych straszliwych wprost ku północy rozpędów, zbarczony wszystkimi, jakie miał w rozporządzeniu, żaglami, poczynając od skuwek na masztach, a kończąc na rejach najniższych — i zanurzał przy tym kończyny rej znad bocianiego gniazda w piekielnym odmęcie, którego groza prześcigała wszelkie możliwie pomyślenie ludzkie.

Edgar Allan Poe, Rękopis znaleziony w butli

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X