fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

śp. czy ś.p.? Pisownia i znaczenie skrótu

Skrót, który widnieje w tytule tego tekstu poradnikowego spotkać można na nagrobkach i nekrologach. Występuje w wielu wariantach. Można spotkać się z zapisem bez kropek, z dwiema kropkami oraz z jedną kropką. Co oznacza ów skrót? Która forma jego zapisu jest prawidłowa? O tym możecie przeczytać poniżej.

śp. czy ś.p.? Jak jest poprawnie? Pisownia i znaczenie skrótu

Rozwinięcie skrótu śp. stanowi wyrażenie świętej pamięci.

śp. czy ś.p.? Jak wygląda poprawna pisownia skrótu?

Poprawną formą jest wyłącznie zapis z jedną kropką na końcu całego skrótu, a więc śp. Stosuje się tutaj regułę ortograficzną, zgodnie z którą, gdy w skrócie nazwy wielowyrazowej, kolejne słowa rozpoczynają się od spółgłoski, stawia się tylko jedną kropkę na samym jego końcu. Skrót śp. zapisujemy małą literą, chyba że stoi na początku zdania, wówczas zapisujemy Śp.

Jakie jest znaczenie skrótu śp.?

Skrót śp. oznacza świętej pamięci. Jest to określenie używane w odniesieniu do osób zmarłych wyznania chrześcijańskiego, choć również spotyka się stosowanie go do wszystkich zmarłych bez względu na wyznanie i przekonania. Wyrażenie świętej pamięci jest oznaką szacunku dla zmarłych osób.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Skrót śp. – co to znaczy? Przykłady zdań

  • W ubiegłym tygodniu zmarli śp. Jan Kowalski i Anna Nowak.
  • Nasz śp. dziadek był dobrym człowiekiem.
  • Ona tęskni za swoją śp. przyjaciółką.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X