Subskrybcja czy subskrypcja? Która forma jest poprawna?
Tytułowe słowo jest obecnie bardzo dobrze znane, a to dzięki popularności serwisu YouTube. Jednak jego pierwotne znaczenie odnosi się do czegoś innego. Która z form tego rzeczownika jest poprawna? Dlaczego jego pisownia sprawia problemy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.
Subskrybcja czy subskrypcja? Jak to zapisać? Poprawna forma
Jedyną prawidłową forma zapisu jest subskrypcja. Wyraz ten pochodzi z języka łacińskiego. Występuje w nim termin subscriptio, który oznacza podpisanie. Język polski przejął go, nieznacznie tylko modyfikując jego zapis.
W języku polskim subskrypcja oznacza m. in. pisemne zobowiązanie się do wykupienia książki albo do nabycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, często połączone z przedpłatą.
Błędny zapis subsrybcja jest wynikiem sugerowania się pisownią czasownika subskrybować. To słowo również pochodzi z łaciny, ale od wyrazu subscribere, który oznacza podpisywać.
W języku polskim subskrybować oznacza m. in. dokonywać subskrypcji książki, akcji, obligacji lub też korzystać z subskrypcji, czyli usługi, dzięki której regularnie dostarczane są nam zamówione informacje.
Subskrybcja czy subskrypcja? Przykłady zdań
- Po tym jak wydałem swoją pierwszą książkę, na moim kanale na YouTube przybyło wiele nowych subskrypcji.
- Gdy zdecydujesz się na subskrypcję, będziesz na bieżąco z nowymi informacjami.