fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W bród czy wbród? Która forma jest poprawna?

Znane przysłowie mówi, że od przybytku głowa nie boli. Jest w tym sporo racji, bo nikt nie lubi gdy czegoś mu brakuje, a wręcz przeciwnie, wolimy mieć wszystkiego pod dostatkiem. Najlepiej tyle, ile dusza zapragnie. Właśnie taki stan rzeczy można wyrazić tytułowym wyrażeniem. Można tak też powiedzieć o sposobie przeprawiania się przez rzekę: pieszo, konno itp. przez wodę. Jak jednak poprawnie napisać, że mamy bardzo dużo czegoś? W bród czy wbród? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

W bród czy wbród? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma w bród.

W bród czy wbród? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? W bród czy wbród?

Poprawną formą jest w bród, a więc pisownia rozdzielna.

W bród należy do grupy wyrażeń przyimkowych, czyli połączeń przyimków z inną częścią mowy – w tym przypadku z rzeczownikiem bród, który oznacza ‘płytkie miejsce na rzece, przez które można przejść lub przejechać na drugi brzeg’.

Wyrażenie w bród zawsze zapisujemy osobno, w myśl zasady, według której wyrażenia przyimkowe w większości przypadków zapisujemy rozdzielnie. Nadmienić należy, że bród piszemy zawsze przez ó. Nie można go mylić z pisanym przez u brudem, oznaczającym zanieczyszczenie, zabrudzenie.

Słowo bród, które stanowi jeden z członów wyrażenia w bród, jest wyrazem pokrewnym czasownikom brodzić, odnoszącym się do chodzenia w wodzie. Brodzić oznaczało nie tylko ‘iść przez bród (płyciznę)’, ale również ‘zanurzać się coraz głębiej, pogrążać się’. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to od tego powstało wyrażenie w bród, czyli ‘bardzo dużo; obficie’. Tak jak wody rzeki opływały przechodzącą osobę, tak też ktoś, kto ma wszystkiego w bród opływa w dostatki.

W bród czy wbród? Przykłady zdań

  • Moja siostra jest w klasie maturalnej, więc ma w bród nauki.
  • W tym tygodniu mam w bród pracy.
  • Chciałbym mieć w bród pieniędzy.
  • Wreszcie mamy w bród wolnego czasu, więc możemy go spędzić tylko we dwoje.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X