fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zapisujemy w cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Który sposób odmiany jest poprawny?

W cudzysłowie czy w cudzysłowiu – oto jest pytanie! Odpowiedź jest bardzo prosta. Poznacie ją w tym artykule, już za moment, zatem czytajcie dalej!

Zapisujemy w cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Który sposób odmiany jest poprawny? - Polszczyzna.pl

Zacznijmy od postawienia sprawy jasno: w miejscowniku liczby pojedynczej poprawna jest tylko jedna forma – w cudzysłowie.

Poprawna odmiana rzeczownika cudzysłów

Cudzysłów służy do wyodrębniania cytowanych wypowiedzi i oznaczania specyficznych użyć wyrazów, a poprawny sposób deklinacji tego kłopotliwego słowa wygląda następująco:

l. pojedyncza:

M. cudzysłów
D. cudzysłowu
C. cudzysłowowi
B. cudzysłów
N. cudzysłowem
Msc. cudzysłowie
W. cudzysłowie

l. mnoga:

M. cudzysłowy
D. cudzysłowów
C. cudzysłowom
B. cudzysłowy
N. cudzysłowami
Msc. cudzysłowach
W. cudzysłowy

Przy okazji warto wspomnieć, że miejscownik to niejedyny kłopotliwy przypadek w odmianie wyrazu cudzysłów. Dopełniacz liczby pojedynczej to cudzysłowu, a nie cudzysłowa.

Jak to zapamiętać?

Aby zapamiętać poprawną odmianę wyrazu cudzysłów, pomocne będzie przywołanie słowa z taką samą końcówką, np. rów, Lwów. Skoro w rowie i we Lwowie, to analogicznie w cudzysłowie.

Przy okazji

Dygresja nie dotyczy co prawda odmiany omawianego wyrazu, ale sposobu jego graficznego zapisu. Należy pamiętać o tym, że w języku polskim jedyny poprawny zapis cudzysłowu składa się ze znaku dolnego i górnego: „cudzysłów”. Wszystkie inne wariacje są z edytorskiego punktu widzenia błędne. Zapomnijcie więc o anglosaskich cudzysłowach: “to błąd!”.

Warto również mieć na uwadze, że dolny cudzysłów to jeden znak, a nie postawione obok siebie przecinki. Jeśli edytor tekstu nie wstawia automatycznie tego znaku, to skorzystajcie z lewego alta i klawiatury numerycznej: alt + 0132.

Artykuł Zapisujemy w cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Który sposób odmiany jest poprawny? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrażenie w cudzysłowie jest poprawną formą, a w cudzysłowiu – nie.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X