fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Winogrono czy winogron? Która forma jest poprawna?

Warzywno-owocowe problemy natury językowej pojawiają się najczęściej przy nazwach roślin jadalnych, które występują zwykle w liczbie mnogiej (np. brokuły, pory, pomarańcze czy winogrona). To z kolei rodzi trudności z określeniem rodzaju gramatycznego rzeczownika. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi. Jak zatem mówić: winogrono czy winogron?

Winogrono czy winogron pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Winogrono czy winogron?

Słowa winogrono jako nazwy owocu używa się zwykle w liczbie mnogiej (winogrona), stąd też pojawiające się kłopoty z ustaleniem jego rodzaju.

Pewne jest jednak, że jest to rzeczownik rodzaju nijakiego (winogrono). W liczbie pojedynczej używa się go zazwyczaj, jeśli mamy na myśli pojedynczy krzew albo jeden owoc, ale najczęściej chodzi jednak o nazwanie owoców winorośli.

Winogrono czy winogron?

Od kłopotów z określeniem rodzaju jest już bardzo blisko do błędnej odmiany. Pojawiająca się nierzadko forma winogron nie jest jednak poprawna, jeśli wyrazu chcemy użyć w mianowniku czy bierniku. Możemy posłużyć się nią jedynie w dopełniaczu liczby mnogiej (np. Kupiłem dziś kilogram winogron).

Odmiana przez przypadki słowa winogrono

Nie zaszkodzi przypomnieć sobie odmianę rzeczownika winogrono w liczbie pojedynczej i mnogiej:

M. winogrono/winogrona
D. winogrona/winogron
C. winogronu/winogronom
B. winogrono/winogrona
N. winogronem/winogronami
Ms. winogronie/winogronach
W. winogrono/winogrona.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Pomarańcz czy pomarańcza? Kolor czy owoc? Wyjaśniamy wątpliwości

Rodzynek czy rodzynka?

Warto również wspomnieć, że suszone winogrona to rodzynki. Sam niepozorny rodzynek (albo rodzynka) niesie ze sobą jednak niemało kłopotów. Jest to bowiem rzeczownik dwurodzajowy, ale tylko w odniesieniu do bakalii. Jeśli zaś występuje jako żartobliwe określenie jedynej osoby określonej płci w grupie osób płci przeciwnej albo rzeczy wyróżniającej się na tle innych, to będzie to już tylko rodzynek (rodzaj męski).

O rzeczownikach dwurodzajowych pisaliśmy tutaj:
Oferma, maruda i fajtłapa – rzeczowniki wspólnorodzajowe i dwurodzajowe.

Przy okazji jeszcze jedno, bo czasem trudności nastręcza także sam krzew, na którym winogrona rosną. I tak w liczbie pojedynczej błędnie używa się (to) winorośle, podczas gdy jest to (ta) winorośl (rodzaj żeński).

Jak zatem widać, pułapki z ustaleniem rodzaju gramatycznego czyhają na nas wszędzie.

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.

X