Zaliczka czy zadatek? Czym się różnią?
Wśród terminów finansowych, które dla własnego bezpieczeństwa powinien znać każdy, znajdziemy dwa często używane jako synonimy, choć wcale nimi nie są. Zaliczka i zadatek – czy wiesz, jaka jest między nimi różnica? Sprawdź to w naszym artykule.
Zaliczka – co to jest?
Wyobraź sobie, że podpisałeś umowę z ekipą remontową. Mają pomalować Twoje mieszkanie. Zanim przystąpili do pracy, poprosili Cię o zaliczkę, która wynosi dwadzieścia procent całej kwoty, na którą się umówiliście.
Zaliczka to kwota, którą wpłacasz z góry na poczet zakupu usługi lub produktu. Może stanowić część albo całość wartości usługi lub zakupu. Czyli panowie od remontu dostaną od Ciebie część umówionego wynagrodzenia przed rozpoczęciem pracy, a resztę po jej zakończeniu. Na razie chyba wszystko jasne.
Zadatek – co to jest?
Wyobrażamy sobie dalej: masz świetny pomysł, że po zakończeniu remontu wyjedziesz, by odpocząć po tym armagedonie. Rezerwujesz z wyprzedzeniem nocleg w kameralnym hotelu ze SPA, a miła pani prosi Cię o wpłacenie zadatku w wysokości pięćdziesięciu procent pełnej kwoty.
Zadatek to również część należnej kwoty, którą wpłacasz przed realizacją umowy. Zaraz, zaraz, czym zatem różni się zadatek od zaliczki? Już wyjaśniamy.
Zaliczka czy zadatek
Ekipa remontowa nie stawia się w terminie. Tłumaczą się i przepraszają. Kiedy słyszą, że w takim razie prosisz o zwrot zaliczki, nareszcie się pojawiają i zaczynają malować Twoje mieszkanie. Niestety robota przeciąga się, więc musisz zrezygnować z wyjazdu do SPA. Liczysz, że hotel zrozumie i odda Ci zadatek. I tu niestety się mylisz. Owszem, zaliczka jest zwrotna, ale w Twojej umowie z hotelem widnieje zadatek. A ten zostaje po tej stronie umowy, która nie ponosi winy za niewykonanie umowy. Hotel nie jest winny temu, że nie możesz przyjechać w zarezerwowanym terminie, więc zadatek przepadnie. Katastrofa! Nie dość, że remont się przedłuża, to jeszcze jesteś w plecy o kilka stówek.
Ale nie kończmy tej historii tak pesymistycznie! Na szczęście miła pani informuje Cię, że może przesunąć rezerwację na kolejny tydzień. Oddychasz z ulgą, a nauka nie idzie w las. Już do końca życia zapamiętasz, czym różni się zaliczka od zadatku.
Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica?
Podsumowując, sprzedający zwraca zaliczkę kupującemu, jeśli umowa nie dojdzie do skutku. Jej kwota może ewentualnie zostać pomniejszona o koszty, które już poniósł sprzedający. Jeśli zapłaciłeś zadatek, ale nie sfinalizujesz zakupu, pieniądze zostają u sprzedającego. Co ciekawe, jeśli to sprzedający wycofuje się ze sprzedaży, czyli transakcja nie dojdzie do skutku z jego winy, kupujący może żądać od niego dwukrotności kwoty zadatku.
Zaliczka – najczęstsze związki wyrazowe
- Mała, duża, wysoka, niska zaliczka,
- poprosić o zaliczkę,
- zaliczka na poczet,
- zaliczka podatku,
- zaliczka dla kogoś,
- zaliczka na coś,
- zaliczka w wysokości,
- wysokość zaliczki,
- kwota zaliczki,
- wpłacić zaliczkę,
- pobrać zaliczkę,
- poprosić o zaliczkę,
- dostać zaliczkę,
- otrzymać zaliczkę,
- wniosek o zaliczkę,
- zwrot zaliczki.
Zadatek – najczęstsze związki wyrazowe
- Zadatek w wysokości,
- wysokość zadatku,
- zwrot zadatku,
- zadatek przepada,
- zapłacić zadatek,
- wpłacić zadatek,
- zatrzymać zadatek,
- zwrócić zadatek.
Zaliczka albo zadatek
Zapamiętaj: choć potocznie pojęcia zaliczka i zadatek są używane zamiennie, nie jest to zgodne z terminologią prawną. To nie są synonimy.