fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zaproszenia na ślub, urodziny i inne ważne uroczystości – jak je wypisać? Poradnik

Redagowanie zaproszeń wydaje się błahostką – jest to bowiem umiejętność ćwiczona we wczesnych latach szkoły podstawowej. Istotnych jest pięć elementów – kto zaprasza, kogo, z jakiej okazji, dokąd i na kiedy. Tylko dlaczego przygotowywanie zaproszeń na urodziny czy na ślub spędza sen z powiek tak wielu solenizantom i narzeczonym? Nawet jeżeli ten problem Was (jeszcze) nie dotyczy, przeczytajcie nasz poradnik i sprawdźcie, jak poprawnie wypisać zaproszenia do wspólnego spędzania uroczystych i wyjątkowych chwil.

Zaproszenia na ślub, urodziny i inne ważne uroczystości – jak je wypisać? Poradnik - Polszczyzna.pl

Czy w zaproszeniach należy odmieniać nazwiska?

Zaproszenia są formą wypowiedzi kierowaną do potencjalnych gości ważnej dla nas uroczystości lub wydarzenia. Ważne jest więc, by osoba zapraszana nie poczuła się urażona z powodu błędu popełnionego w jej imieniu czy nazwisku (warto na przykład upewnić się, czy gość ma na imię Izabella czy Izabela, Maks czy Maksymilian).

Pamiętajmy też, że w języku polskim nazwiska należy odmieniać, a zaproszenia nie są oczywiście wyjątkiem: Zapraszam Państwa Nowaków, Zapraszam Państwa Kowalskich. Oczywiście nie zawsze wiemy, jak odmieniają się poszczególne nazwiska – wtedy warto skorzystać z naszego artykułu Zapytam pana Kozioła, czy zna Janusza Korwin-Mikkego – odmiana nazwisk bądź zasięgnąć opinii osoby noszącej dane nazwisko. Zdarza się, że ktoś może nie życzyć sobie odmiany swojego nazwiska, wówczas, chcąc nie chcąc, trzeba uszanować niegramatyczną wolę jego właściciela.

Kolejność na zaproszeniu

Drugą ważną kwestią jest kolejność osób wymienionych w zaproszeniu. Aby ujarzmić ten galimatias, podajemy kilka cennych wskazówek.

  • Gdy zapraszamy małżeństwo noszące to samo nazwisko, zawsze w pierwszej kolejności podajemy imię kobiety: Marię i Jerzego Zawadzkich.
  • Jeśli w parze małżeńskiej kobieta ma nazwisko dwuczłonowe, najpierw podajemy imię i nazwiska kobiety, dopiero później imię i nazwisko mężczyzny: Marię Wiśniewską-Zawadzką i Jerzego Zawadzkiego.
  • Jeżeli para, którą zapraszamy, nosi różne nazwiska (może to być małżeństwo albo partnerzy będący w związku nieformalnym), kobieta ma pierwszeństwo: Marię Wiśniewską i Jerzego Zawadzkiego.
  • Użycie sformułowania „osoba towarzysząca” na ogół nie jest błędem, szczególnie gdy jej nie znamy. Może to być jednak spore faux pas, kiedy osoba towarzysząca jest małżonkiem/małżonką zapraszanej osoby lub żyje z nią w stałym związku nieformalnym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w zaproszeniu?

Grzeczność, nie tylko językowa, wymaga, by zaimki takie jak Wam, Was, Ciebie, Tobie w zaproszeniu zapisywać dużą literą. Podobnie jest ze słowami oznaczającymi stopień pokrewieństwa: Rodzina, Babcia, Dziadek. Jeżeli na naszą uroczystość zapraszamy ważne persony, należy użyć zwrotów grzecznościowych, tytulatury oraz dużych liter: Szanownego Pana Profesora wraz z małżonką.

Zdarza się, że na uroczystość chcemy wybrać się z dziećmi. Wtedy warto zwrócić uwagę, czy są one ujęte na zaproszeniu. Jeżeli nie – nie przychodźmy z pociechami. 

Inne informacje ujęte w zaproszeniu

Na każdym zaproszeniu powinna pojawić się formułka z prośbą o potwierdzenie obecności (szanujmy swój czas i pieniądze). Może ona wyglądać w ten sposób: Prosimy o potwierdzenie obecności do 1 lipca 2018 r. Kontakt: XXX. Mało kto wie, że taka prośba ma swoją nazwę –  RSVP, czyli répondez s’il vous plaît.

Ostatnio zapanowała moda na wierszyki w zaproszeniach ślubnych, które wskazują, co para młoda chciałaby otrzymać w prezencie. Choć jest to rozwiązanie praktyczne i pozwalające uniknąć podwójnego kompletu pościeli i porcelanowych serwisów, należy uważać na formę takiego tekstu. Warto unikać banalnych wierszyków i częstochowskich rymowanek czerpanych z internetu. Zdecydowanie lepiej jest samemu ułożyć tekst, który będzie pasował do uroczystej formy zaproszenia ślubnego.

Zapis dat i nazw miejsc na zaproszeniu

Na sam koniec zostawiliśmy sprawy z pozoru oczywiste, jednak liczne błędy uparcie popełniane w zaproszeniach w zapisie dat czy nazw miejsc utwierdzają nas w przekonaniu, że warto powtórzyć kilka zasad. Pamiętajcie, że nazwy miesięcy w datach odmieniamy, np. 5 maja, a nie 5 maj. Daty możemy zapisać na 3 sposoby:

  • Słownie: 5 maja 2018 r.
  • Cyframi arabskimi: 5.05.2018 r. (z kropkami).
  • Miesiąc zapisany cyframi rzymskimi: 5 V 2018 (bez kropek).

Więcej informacji znajdziecie w artykule Rok dwutysięczny i dwa tysiące pierwszy. Jak odmieniać daty? oraz Czy wiesz, jak poprawnie zapisywać daty? Jak zapisać datę?

Jeśli chodzi o nazwy miejsc i adresy, nie trzeba przypominać, że należy je zapisywać poprawnie. Kilka porad znajdziecie w tekście Pisownia nazw obiektów miejskich – ulice, aleje, mosty, place, skwery

Zdajemy sobie sprawę z tego, że kwestia zaproszeń na ślub, urodziny czy inne przyjęcia to temat rzeka, dlatego zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

?

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.