Znaleźć czy znaleść?
Często czegoś szukamy, a jak nam to nie wychodzi, to mówimy, że nie możemy czegoś… no właśnie... Znowu zagadka. Która forma jest poprawna? Z czego wynika błąd? Dlaczego takie trudności sprawia nam zapis tego słowa? Wszystkiego dowiecie się już za chwilę.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, na wstępie podpowiadamy, że poprawna forma to oczywiście znaleźć.
Znaleźć czy znaleść? Skąd bierze się błąd?
Przyczyną może być fakt, że wymawiamy to słowo nieco inaczej, niż piszemy. W starannej wymowie głoska ź faktycznie ulega ubezdźwięcznieniu i bardziej przypomina głoskę ś. Może to znacząco wpływać na błąd w zapisie. Okazuje się, że w języku polskim nie zawsze piszemy tak, jak mówimy. Trzeba być tego świadomym.
Warto dodać, że kiedyś w języku polskim istniała także forma znajść, która była używana wymiennie z naleźć (staropolskie znaleźć) ze względu na podobną odmianę. Dzisiaj jednak nie występuje już w języku powszechnym, natomiast czasownik naleźć używany jest w znaczeniu „wolno idąc, wejść w większej liczbie do środka czegoś, na jakiś teren”.
Dlaczego znaleźć, a nie znaleść?
Forma znaleźć to czasownik przechodni (gdyż może występować zarówno w stronie czynnej – znaleźć, jak i biernej – być znalezionym) dokonany, który pochodzi od słowa znajdować. Najlepszym sposobem na zapamiętanie poprawnej pisowni jest utworzenie form osobowych, czyli: znalazłam/znalazłem, znalazłaś/znalazłeś, znalazłby etc. W formach tych występuje głoska z, która wyraźnie wskazuje nam poprawny zapis formy nieosobowej. Przecież nikt z Was nie utworzy formy znalasło ;) Mamy też przecież znalazcę, a nie znalascę!
Garść przykładów
W końcu udało mi się znaleźć te trzy zagubione książki.
Czy pomógłbyś mi znaleźć w internecie coś na ten temat?
Nigdzie nie możemy go znaleźć, może już wyszedł?
Znaleźć czy znaleść? Już wszystko jasne
Język polski wciąż potrafi nas zaskakiwać. Spróbujmy nie zawsze dawać mu się zaskoczyć. Wiele odpowiedzi kryje się w rodzinie wyrazów, z którymi mamy problem, wystarczy tylko trochę poszperać w głowach. A może udało Wam się znaleźć inny sposób na zapamiętanie pisowni tego czasownika? Podzielcie się tym w komentarzu!
?