fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Znikło czy zniknęło? To zagwozdka!

Przychodzi czasami taki moment, w którym niepewni poprawnej odmiany wyrazu gorączkowo szukamy w głowie słowa zastępczego. Z pewnością doświadczyliście takiej sytuacji i wiecie, jak potrafi być problematyczna. Dzisiaj skupimy się na pytaniu o to, która forma jest poprawna – znikło czy zniknęło.

Znikło czy zniknęło? To zagwozdka! Rozwiązanie - Polszczyzna.pl

Znikło czy zniknęło? Dobra czy zła wiadomość?

Mamy dla Was dobrą wiadomość, choć tych, którzy wolą bezkompromisowe odpowiedzi wskazujące na poprawność jednej formy i niepoprawność drugiej, odpowiedź może rozczarować. Obie wersje – zarówno znikło, jak i zniknęłosą poprawne i możemy je stosować wymiennie, ponieważ mają dokładnie to samo znaczenie. A więc jeśli zechcemy opisać zaginięcie naszego bagażu, możemy powiedzieć Moja torba nagle zniknęła i Moja torba nagle znikła.

Znikło czy zniknęło? Przykłady zdań

  •  Kilka innych przykładów zdań z użyciem formy znikły:

Konie przeleciały w szaleńczym galopie, znikły równie nagle, jak się pojawiły. (Andrzej Sapkowski, Narrenturm)

I nagle rozwarły się gąszcze, znikły, jakby zdmuchnięte wichrem, i na haliznę o dziesięć kroków przed nimi wynurzył się kształt potworny i fantastyczny. (Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi).

W końcu raz na zawsze znikły żywe kwiaty, zamiast nich ktoś położył wianuszek ze sztucznego anturium. (Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!)

  •  Oraz z użyciem formy zniknęły:

Samoloty odleciały, zniknęły białe smugi przeciwlotniczych pocisków, ogniki wybuchów gasły powoli. (Andrzej Zaniewski, Król tanga)

Ukazały się jeszcze dwa nowe messerschmitty. Zniknęły z oczu, lecz pozostały w pobliżu i coś knuły. (Arkady Fiedler, Dywizjon 303)

Smoczątka, śmiejąc się głośno, zniknęły za najbliższymi zaroślami. (Beata Ostrowicka, Kraina kolorów: księga intryg)

Tak samo jest w przypadku kilku innych wyrazów z końcówką -nąć, choć nie jest to uniwersalna reguła. Z tej niejednoznaczności często wynikają wątpliwości, w razie których polecamy zajrzeć do słownika, aby się upewnić i uniknąć kłopotliwego wahania. Polecane przez nas słowniki znajdziecie tutaj: Słownik języka polskiego – który wybrać, a którego unikać.

Masz trudności z poprawną pisownią w języku polskim? Być może borykasz się z właściwym zapisem słów takich jak wziąć czy z powrotem. Nasze teksty z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości, dlatego nie zapomnij odwiedzać nas regularnie, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba. Co więcej, jeśli chcesz, żeby Twoja pisownia była sprawdzona, niezwłocznie wypróbuj nasze internetowe narzędzie. Pozwoli ono z łatwością zidentyfikować i skorygować błędy, okazując się niezastąpionym wsparciem w osiąganiu mistrzostwa języka polskiego. Już teraz możesz zapomnieć o problemach związanych ze sprawdzaniem gramatyki i ortografii! Poza tym zrozumienie deklinacji, przypadki gramatyczne, to zagadnienie poruszane w naszych artykułach bardzo często. Zapraszamy do sprawdzenia, jakie inne treści przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X