fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żygi czy rzygi? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo to potoczne określenie na wymiociny, czyli treść żołądka wydalona przez usta. Choć jest to słowo dość często używane i zna je każdy użytkownik języka polskiego, to jednak nie wszyscy wiedzą jak wygląda poprawna pisownia tego słowa. Żygi czy rzygi? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Żygi czy rzygi? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma rzygi.

Żygi czy rzygi? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. Wybór między nimi to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego?

Poprawnie rzygi zapisujemy przez rz. Wytłumaczenie zapisu z zastosowaniem dwuznaku rz znajdziemy w etymologii wyrazu rzygi.

Słowo rzygi pochodzi od rzygać, a to z kolei od prasłowiańskiego *rygati 'głośno wypuszczać przez gardło gazy z żołądka'. Informacja pochodząca ze Słownika Etymologicznego Języka Polskiego autorstwa Aleksandra Brücknera mówi, że rzygi zostały zapożyczone od czeskiego rzihati albo z języka cerkiewnego, w którym z kolei istnieje wyraz rzygat. Oba te wyrazy choć pochodzą z różnych języków oznaczają to samo, a więc wypluwać coś, wymiotować, odbijać się.

Polszczyzna przejęła zarówno znaczenie jak i pisownię rzygów. Ponieważ zasady pisowni polskiej nakazują oryginalny zapis terminów obcego pochodzenia, jedyną dopuszczalną formą zapisu jest pisownia przez rz.

Rzyg czy żyg? Przykłady zdań

  • Po imprezie, którą zorganizowała moja siostra, cała kuchnia i łazienka była zabrudzona rzygami jej koleżanek. Sprzątanie tych rzygów zajęło mi dwie godziny.
  • Na chodniku leżały czyjeś rzygi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X