fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Antagonista – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Ci z Was, którzy lubią oglądać filmy o superbohaterach, z całą pewnością wiedzą, kim jest antagonista. Również w literaturze możemy spotkać antagonistę. Ale to nie jedyne znaczenia tego słowa. Być może, czytając treść poniższego artykułu, będziecie zaskoczeni, co jeszcze może oznaczać ten termin.

Antagonista – kto to jest? Definicja słowa

Źródłem pochodzenia słowa antagonista jest greka. Źródłosłów stanowi tu antagōnistḗs, co oznacza 'przeciwnik, rywal'. Etymologia tego słowa wyjaśnia wszystko o jego znaczeniu.

Antagonistą nazywamy osobę, która występuje przeciwko komuś w jakimś sporze, zwłaszcza z racji odmiennych poglądów.

Postać antagonisty występuje również w literaturze, filmie, komiksach. Odgrywa tam istotną rolę w przebiegu fabuły. W antagoniście skupiają się cechy negatywne, to on najczęściej jest tak zwanym czarnym charakterem. Jest przeciwnikiem głównego bohatera, czyli protagonisty. Liczne niesnaski między nimi prowadzą do eskalacji tegoż konfliktu, który zazwyczaj kończy się tym, że główny bohater pokonuje antagonistę.

W antycznym teatrze greckim wyraz antagonista nie miał żadnych pejoratywnych znaczeń. Było to określenie neutralne. Tym mianem nazywano aktora, który grał drugą co do ważności rolę w przedstawieniu.


Antagonista – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest antagonista, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • przeciwnik,
  • oponent,
  • opozycjonista,
  • adwersarz,
  • polemista,
  • rywal,
  • nieprzyjaciel,
  • konkurent,
  • wróg.

Antagonista – wyrazy pokrewne

  • Antagonizm,
  • antagonistka,
  • antagonistyczny.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Każdy ma antagonistę

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma antagonistę? I nie chodzi tutaj o jakąś osobę, która jest naszym wrogiem. Antagonistą zwykło nazywać się mięsień, który działa w kierunku przeciwnym w stosunku do kierunku działania innego mięśnia. Do takich par mięśni należą np. biceps i triceps.

Antagonistą określa się także ząb stykający się w zgryzie z innym zębem położonym symetrycznie naprzeciwko w drugiej szczęce.

Skonsultuj sie z farmaceutą

W farmakologii antagonista to lek o działaniu przeciwnym do innego leku, a także substancja, która blokuje normalną pracę receptora, czyli narządu zmysłowego, odbierającego bodźce z otoczenia.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu antagonista

Antagoniści: dyrektor, Krzywosąd, Listwa, plenipotent, spierali się właściwie nie o podnoszenie dna rzeki. Każdy z nich załatwiał w tej sprawie jakiś rachunek z Judymem. Dyrektor obliczał się z nim za szpital, Krzywosąd za swe upokorzenia, Listwa za mącenie ciszy, która była jego rozkoszą życiową, plenipotent za projekty przeniesienia czworaków.

Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni

— Ada, siostro moja — rzekł uroczyście Solski stając na środku pokoju — Ada, powiedz pannie Magdalenie, że jej protegowany, pan Fajkowski, już ma aptekę przy naszej fabryce. Ale pod warunkiem, ażeby poślubił zapłakaną pannę Żanetę… No, i rozumie się, ażeby mnie nie wyrzucili stamtąd nasi antagoniści
Madzia zamiast odpowiedzi schwyciła Adę w objęcia i zaczęła całować ją po twarzy i rękach.
— Ada — rzekła półgłosem — powiedz twemu bratu, że jest aniołem…

Bolesław Prus, Emancypantki

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X