fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Arkany – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Słowo arkany lub też inaczej arkana, bo i z takim wariantem możemy się spotkać, to temat poniższego tekstu. Co to oznaczają te wyrazy? Czym są arkany/arkana? Jakich synonimów można użyć, aby inaczej je określić? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Arkany, arkana - co to jest? Wyjaśnienie. Definicja, znaczenie, przykłady, słownik Polszczyzna.pl

Arkany – co to jest? Definicja słowa

Arkany to dość tajemniczo brzmiące słowo. Ten wydźwięk stanowi jednak dobry trop do poznania znaczenia wyrazu. Otóż arkany, czy też arkana, to szczegóły jakiejś wiedzy lub umiejętności wiadome tylko znawcom. To informacje, które znane są tylko wybranym osobom, a więc nie każdy może się z nimi zapoznać. Dzięki arkanom można nabyć umiejętności i zdolności umożliwiające skuteczne wykonywanie określonych czynności lub działanie w jakiejś dziedzinie. O arkanach mówi się jako o sekretnej wiedzy.

UWAGA! Arkany (te arkany) to także liczba mnoga od słowa arkan (ten arkan), które oznacza długi sznur zakończony pętlą używany do chwytania koni lub bydła. Ten wyraz z kolei pochodzi z języków tatarsko-tureckich. Do języka polskiego trafił w czasie wojen prowadzonych w XVII wieku.


Arkany – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy słowo arkany/arkana, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Tajniki,
  • sekrety,
  • zagadki,
  • zawiłości,
  • tajemnice (mistrzów),
  • sekretne sposoby,
  • kunszty tajemne.

Sklep Nadwyraz.com

Arkany – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Arkana gry, sztuki czegoś, zawodu,
  • poznać/poznawać arkana czegoś,
  • wprowadzić w arkana czegoś.

Etymologia

Termin arkany/arkana to określenie pochodzące z łaciny. Wywodzi się od słowa arcāna, co tłumaczy się jako 'rzeczy tajne, schowane, niedostępne'.

Przykłady użycia wyrazu arkany/arkana

Teraz jednak był specjalistą. A przynajmniej za takiego chciał uchodzić, razem z całym szeregiem innych ludzi. Zjawisko było powszechne. Kiedy Stoch święcił sukcesy, wszyscy stawali się ekspertami od skoków. Lewandowski zaliczył hat tricka? Każdy znał arkana taktyki na murawie. Anita Włodarczyk z kolejnymi sukcesami? Nie było nikogo, kto nie wiedziałby, jak poprawić strategię szkoleniową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Remigiusz Mróz, Większość bezwzględna

Praca laboratoryjna, w miarę postępu wtajemniczenia w zawiłe arkany tej wiedzy, wprost mnie fascynowała.

Jerzy Odrowąż-Pieniążek, Więcej niż świadek

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X