fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Asceza – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Asceza lub ascetyzm wiążą się głównie z życiem duchowo-religijnym. Pierwszym, co przychodzi na myśl, gdy stykamy się z pojęciem asceza, jest to, że stanowi ona nieodłączną część codzienności kobiet i mężczyzn będących w zakonach. Jednak nie tylko osoby duchowne stosują tę praktykę. Niektórzy wierzący świeccy również ją podejmują. Czym dokładnie jest asceza? Jakie są jej cele? Czy to słowo ma jakieś synonimy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Asceza. Co to jest, co znaczy? Czym jest? Znaczenie, synonimy, przykłady, słownik Polszczyzna.pl

Asceza – etymologia słowa

Językiem, z którego pochodzi termin asceza, jest greka. Źródłem tego wyrazu jest ἄσκησις [askezis] tłumaczone jako ‘ćwiczenie, trening’. Pierwotnie tego pojęcia używali greccy filozofowie ze szkoły cyników.

Asceza – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1 W swoim głównym znaczeniu asceza to praktyka religijna, która polega na tym, że osoba ją podejmująca wyrzeka się wszelkiego rodzaju przyjemności i wygód oraz poddaje się rygorystycznej dyscyplinie wewnętrznej. Osobami oddającymi się ascezie kierują różne motywacje. Może być to ofiara składana w celu wysłuchania próśb w bardzo ważnych intencjach, pokuta za grzechy lub chęć dążenia do doskonałości duchowej. Skutkiem ascezy ma być przede wszystkim osiągnięcie świętości i zbawienie duszy.

Osoby praktykujące ascezę najczęściej umartwiają swoje ciało poprzez ograniczanie snu do niezbędnego minimum oraz poszczenie o chlebie i wodzie, a czasem nawet jeszcze bardziej surowo (w ogóle nie przyjmują pokarmów i napojów przez jeden, dwa dni). Ascezie zawsze towarzyszy modlitwa. Praktyka zwana ascezą jest wyrazem przekonania, że to dusza ma panować nad ciałem.

2W potocznym znaczeniu tego słowa asceza to cecha czegoś (np. jakiegoś przedmiotu), co spełnia swoją podstawową funkcję, przy czym pozbawione jest elementów urozmaicających oraz ozdobnych, które uważane są za zbędne. Cechy tak rozumianej ascezy to prostota wykonania i oszczędność wyrazu oraz surowość formy.


Asceza – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest asceza, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Asceza – wyrazy pokrewne

  • Ascetyczny,
  • ascetycznie,
  • ascetyczność,
  • asceta,
  • ascetka.

Sklep Nadwyraz.com

Asceza – połączenia wyrazowe

  • Religijna, surowa asceza,
  • asceza i modlitwa, asceza i pokuta, asceza i post,
  • zasady, żar ascezy,
  • praktykować ascezę.

Przykłady użycia wyrazu asceza w literaturze

Rozpaczliwe tortury jałowych nocy – przebudzeń się smutnych, chłodnych, w których wielkoduszność nie była w stanie zastąpić nie wyczutych, a drżących pod spragnioną pocałunków skórą, rozkoszy – wszystkie te ascezy, potworne i bezużyteczne, bijące w pustkę, zostawały pomszczone przez furję żądzy, której nic zwalczyć nie zdołało. Tem jeszcze większa była zawziętość i siła takiej tłumionej i niewyznawalnej żądzy w Renie, która chciała z dumy zrobić jedyną namiętność swego życia. Nawałnica, z jaką zwalała się na nią żądza cielesna, czyniła wrażenie jakiejś nadprzyrodzonej, żywiołowej mocy.

Gabriela Zapolska, Kobieta bez skazy

Pod wpływem myśli greckiej, negatywnie odnoszącej się do świata materialnego, wielu ówczesnych opuszczało ośrodki miejskie, udając się na miejsca pustynne, aby poświęcić się całkowicie modlitwie i ascezie.

Zdzisław Józef Kijas, Niebo w domu Ojca, czyściec dla kogo, piekło w oddaleniu

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.