Bez sensu czy bezsensu? Która forma jest poprawna?
Czasami wydaje nam się, że nasze działania nie mają sensu, ale jak to poprawnie zapisać? Coś jest bez sensu czy bezsensu? Nie zastanawiajcie się bezsensownie, która forma jest poprawna – przeczytajcie artykuł i dowiedzcie się, z czego wynikają Wasze wątpliwości.
Bez sensu czy bezsensu – która forma jest poprawna?
Bez sensu czy bezsensu? Poprawna forma w wyrażeniu przyimkowym
Poprawnie napiszemy, że coś jest bez sensu. Poniżej znajdziecie przykłady, które pomogą Wam zapamiętać poprawną formę.
- Nie spotykajmy się z nimi, to jest bez sensu.
- Bez sensu, żebym uczył się na ten egzamin całą noc.
Bez sensu czy bezsensu? Poznajcie reguły językowe
Reguła językowa głosi, że wyrażenia przyimkowe, czyli połączenia przyimków z rzeczownikiem, przysłówkiem, liczebnikiem i zaimkiem, powinno zapisywać się oddzielnie. Bez jest przykładem przyimka prostego, więc całe wyrażenie bez sensu zapisane powinno być rozłącznie, podobnie jak np. bez mała, bez liku czy bez ustanku.
Więcej o przyimkach przeczytacie w tym artykule:
Kilka słów o bezsensie, czyli kiedy wyraz bezsensu zapiszemy łącznie
Wiemy już, że gdy mowa o wyrażeniu przyimkowym (przykład 1.), to jedyną poprawną formą jest zapis rozłączny. Nie można jednak zapomnieć o istnieniu rzeczownika bezsens, który w dopełniaczu przyjmuje poprawną formę zapisu łącznego, czyli bezsensu (przykład 2.).
- To jest bez sensu, nie rób tego!
- Ostatnio doskwiera mi poczucie bezsensu.
Bez sensu czy bezsensu? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury
W owym czasie chciałem także zapanować nad powietrzem i wodą, czasem i przestrzenią, nad ciążeniem i widmem słonecznym. Elementy rzeczywistości, wszystkie razem i każdy z osobna, wydawały mi się bez sensu tak długo, dopóki ich nie powiążę osobiście w jakąś rozsądną całość.
Sławomir Mrożek, Opowiadania 1974-1979
W rzeczy samej środek zaradczy przeciwko pierwszemu nihilizmowi nie jest nam już tak potrzebny: życie w naszej Europie nie jest już w tej mierze niepewnym, przypadkowym, bezsensownym. Takie potworne spotęgowanie wartości człowieka, wartości zła itd. obecnie nie jest tak potrzebne, potrafimy znieść znaczną zniżkę tej wartości, możemy wmieścić wiele bezsensu i przypadku.
Fryderyk Nietzsche, Wola mocy