fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Biologii czy biologi? Jak to poprawnie zapisać?

W języku polskim rzeczowniki zakończone w mianowniku na –ia zajmują specjalne miejsce. Istnieje kilka zasad dotyczących ich poprawnych form zapisu, stosowanych przy wyraźnie sprawiającej kłopoty odmianie. Dzisiaj pod lupę bierzemy rzeczownik rodzaju żeńskiego – biologia. Jak poprawnie go odmienić? Biologii czy biologi?

biologii czy biologi poprawna forma która jest jak się pisze pytanie odpowiedź wyjaśnienie poradnik poradnia językowa Polszczyzna.pl

Biologii czy biologi – która forma jest poprawna?

Biologii czy biologi? Która forma jest poprawna?

Biologii czy biologi? Który wariant wybrać? Poprawna forma to biologii. Jest to zarówno dopełniacz, celownik, jak i miejscownik rzeczownika biologia. Wyjaśnienie znajdziecie w dalszej części tekstu.

Biologii czy biologi? Wyjaśniamy

Biologia to rzeczownik rodzaju żeńskiego, którego końcówka -ia występuje po spółgłosce g. Według zasady w takiej sytuacji dopełniacz, celownik i miejscownik takiego rzeczownika musi zawierać końcówkę -ii. Podobnie odmienimy takie wyrazy rodzaju żeńskiego, których końcówka -ia przypada po spółgłoskach: t, d, r, l, k, ch, np. parodiaparodii, kuriakurii, historiahistorii, kutiakutii.

Więcej o takich rzeczownikach możecie przeczytać m. in. tutaj: https://polszczyzna.pl/anglii-czy-angli-poprawna-pisownia/.

Spójrzmy na przykłady:

  • Nigdy nie byłem wielkim fanem biologii i traktowałem ten przedmiot bardzo marginalnie.

  • Mój dziadek mógł godzinami opowiadać o biologii i historii – dwóch jego największych pasjach.

Znaczenie biologii

Rzeczownik ten ma wiele znaczeń. Przede wszystkim jest to dział nauki z grupy nauk przyrodniczych, zajmujący się badaniem żywych organizmów, życia oraz wszelkich przemian i zależności względem całego gatunku lub osoby. Biologia to również dobrze nam znany przedmiot szkolny oraz kierunek studiów wyższych.

Biologii czy biologi? Już wszystko jasne! Przykłady z literatury

— Ależ tak, mój kochany — prawiła zapalając się Ada. — Czytaj na przykład książkę Allana Kardeca o Genezie, cudach i przepowiedniach… To już nie Biblia!… to wykład astronomii, geologii, biologii i psychologii. Z jaką bystrością tłumaczy on cuda Nowego Testamentu… A jak pobłażliwym jest dla legend Starego Testamentu, które w dzisiejszym człowieku budzą uśmiech politowania.

Bolesław Prus, Emancypantki

Na apelu, który odbył się tego samego wieczoru, rozdzielono grupy więźniów wedle specjalności zawodowych. Nikt nie powiedział, że jest pracownikiem biurowym, lekarzem lub docentem biologii, ludzie o takich kwalifikacjach mówili: robotnik. Nie przechytrzyli jednak. Tych, którzy podali się za niewykwalifikowanych robotników, rozstrzelano nazajutrz na dziedzińcu.

Bohdan Czeszko, Pokolonie

W tym momencie zupełnie już nie byłem ciekaw, co Gazma może mi mieć do powiedzenia. Obrzydzenie do niego, obrzydzenie do siebie; przeciwne wektory odepchnęły nas, wróciłem do stołów zewnętrznych. Tu upolować mnie Telesfer. Magdalena Kleinert pogryzała leniwie jakieś egzotyczne owoce i tylko mrugnęła dla zaznaczenia, że też mnie zauważyła. Częstokroć uderza mnie sztuczność tych odziedziczonych po czasach dzikiej biologii etykiet: przecież mózgowiec patrzy i słucha także oczyma i uszami nosicielki.

Jacek Dukaj, W kraju niewiernych


Biologii czy biologi? Jesteśmy przekonani, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i że nie będziecie już głowić się nad tym, jak poprawnie odmienić rzeczownik biologia. Więcej o kłopotliwych wyrazach tego typu przeczytacie tutaj: Nie masz idei, nie masz nadziei? Posłuchaj tej historii… Pisownia wyrazów zakończonych na -i, -ji, -ii.

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X