Bynajmniej czy przynajmniej? Czy wiesz, co oznaczają? - Polszczyzna.pl

Bynajmniej czy przynajmniej? Czy wiesz, co oznaczają?

W języku polskim występują oba omawiane wyrazy, jednak mają inne znaczenie i nie można używać ich zamiennie 

Przynajmniej oznacza ‘minimalny zakres możliwy do zaakceptowania przez mówiącego’ lub określa, że ‘ilość czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i może być zwiększona’, np. Przynajmniej bramkarz się stara, bo zawodnicy już się poddali; Koncert będzie trwać przynajmniej godzinę. W skrócie: przynajmniej to synonim wyrażeń co najmniej, minimum, chociaż.

 🇵🇱 Polskie koszulki łamiące języki? Sprawdź tutaj >>  

Bynajmniej odnosi się z kolei do wypowiedzi przeczących: oznacza albo wzmocnienie przeczenia (i wówczas występuje z nie lub zaprzeczonym czasownikiem), albo samodzielną przeczącą odpowiedź na pytanie, np. Sytuacja gospodarcza kraju nie jest bynajmniej dobra; – Nauczyłaś się do egzaminu? – Bynajmniej, nawet nie zaczęłam. Wyrażenia synonimiczne do bynajmniej to m.in. wcale, ani trochę.

Tendencja do używania omawianych wyrazów zamiennie wynika prawdopodobnie z ich podobieństwa. Ponadto niektórzy użytkownicy języka mają poczucie, że bynajmniej to forma bardziej elegancka. To jednak nieprawda! Oba wyrazy są tak samo poprawne, ale znaczą coś innego.
WZIĄĆ, bo nie BRAŚĆ! ✋
Wymowne torby znajdziesz tutaj ↩️☑️
Sklep Nadwyraz.com

▪ Sprawdź inne zawiłości językowe w naszej poradni, które mogą Cię zaciekawić. 😮
▪ Być może zainteresuje Cię również artykuł 10 najczęstszych błędów językowych w internecie lub Nietypowa i kłopotliwa odmiana rzeczowników – ksiądz vs książę, jak się odmieniają?.
▪ Jeśli nie boisz się wysokiego ciśnienia, odwiedź językową ścianę wstydu Niepoprawnie.pl. 🤦‍♂️

Podziel się artykułem z innymi:

Napisane przez