fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Deeskalacja – co to jest? Definicja, przykłady użycia

Deeskalacja należy do tych wyrazów, które pozwolą na to, że nasza wypowiedź będzie bardziej elokwentna. Jednak wszyscy dobrze wiemy, że nie warto używać słów, których znaczenia nie rozumiemy, gdyż łatwo pomylić znaczenie. Dlatego też jeżeli chcecie wiedzieć, czym jest deeskalacja, przeczytajcie tekst poniżej. W nim znajdziecie istotne informacje.

Deeskalacja co to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest deeskalacja? Znaczenie wyrazu

Jak nietrudno wywnioskować, deeskalacja to przeciwieństwo eskalacji. Oba te wyrazy są zapożyczone z języka angielskiego. Deeskalacja to spolszczenie słowa de-escalation. W polszczyźnie to określenie zaczęło się pojawiać mniej więcej w latach 70. XX wieku. Znaczenie jest takie samo jak w angielszczyźnie.

Deeskalacją określamy stopniowe zmniejszanie się intensywności lub zasięgu czegoś, co jest powszechnie uznawane za negatywne.

Deeskalację rozumie się też jako ograniczanie nasilenia jakiegoś rozruchu albo agresywnych działań wojennych. Mianem deeskalacji można również określać łagodzenie jakiegokolwiek konfliktu, nie tylko zbrojnego.


Deeskalacja czy dezeskalacja?

Wśród użytkowników języka polskiego czasem pojawia się pewna językowa zagwozdka. Chodzi tu mianowicie o to, czy poprawną formą rzeczownika jest deeskalacja, czy dezeskalacja. Za drugą formą przemawia argument, że przed wyrazami, które rozpoczynają się od samogłoski, jak w tym przypadku ‘eskalacja’, zawsze występuje rozszerzony przedrostek dez-, oznaczający ‘przeciwieństwo’ (na przykład dezaktywacja, dezintegracja, dezinformacja), więc tak też powinno być i w tym wypadku.

Językoznawcy zwracają jednak uwagę na to, że chociaż słowotwórczo dezeskalacja jest w zasadzie poprawna, jednak ta forma może budzić zastrzeżenia. Dlatego też nie jest odnotowywana w słownikach. W języku polskim przyjęła się deeskalacja i tak już zostało. Poprawnie więc zawsze mówimy o deeskalacji.

Deeskalacja – przykłady użycia

  • Unia Europejska, NATO oraz ONZ podejmują wszystkie możliwe kroki, aby doszło do deeskalacji wojny ukraińsko-rosyjskiej.
  • Organizacje międzynarodowe zastanawiają się, czy możliwa jest deeskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Deeskalacja – wyrazy pokrewne

  • Deeskalować, deeskalowanie, deeskalowany, deeskalowana, deeskalowane, deeskalujący, deeskalująca, deeskalujące, deeskalująco.

Deeskalacja – połączenia wyrazowe

  • Deeskalacja konfliktu, napięcia, sytuacji.

Deeskalacja – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. deeskalacja
D. deeskalacji
C. deeskalacji
B. deeskalację
N. deeskalacją
Ms. deeskalacji
W. deeskalacjo
Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu deeskalacja w prasie

Sytuacja na Ukrainie jest naprawdę niepokojąca, stąd Papież Franciszek podejmuje wszelkie możliwe wysiłki, by doprowadzić do deeskalacji konfliktu. Wskazuje na to katolicki arcybiskup Moskwy, podkreślając bezprecedensowość niedzielnego apelu Papieża Franciszka, który nigdy wcześniej nie poświęcił całego rozważania na Anioł Pański wojnie na Ukrainie.

Vatican News, 5.10.2022

„Za 10 lat onkologia będzie zupełnie inna niż obecnie, a deeskalacja leczenia jest właściwym kierunkiem jej rozwoju” — tak podsumował jedną z sesji edukacyjnych XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Gdańsku prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki, wicedyrektor ds. klinicznych Centrum Onkologii w Warszawie. Tytuł sesji brzmiał: „Deeskalacja intensywności leczenia — czy jest to realne?”.

Puls Medycyny, 26.09.2019

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.