fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Egalitarny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja, synonimy, słownik

Czy zetknęliście się kiedyś z przymiotnikiem egalitarny? Co on może oznaczać? W jakich kontekstach możemy go użyć? Jakie są synonimy słowa egalitarny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Egalitarny, czyli jaki? Co to znaczy? Definicja, synonim, słownik Polszczyzna.pl

Egalitarny – czyli jaki? Etymologia słowa

Z lekcji historii na pewno pamiętacie wydarzenie rewolucji francuskiej. Głoszono wówczas hasła wolność, równość, braterstwo (fr. liberté, égalité, fraternité). Słowo egalitarny pochodzi właśnie od francuskiego égalitairé, co oznacza 'dążący do równości'.

Egalitarny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja słowa

Etymologia przymiotnika egalitarny jest zarazem jego definicją. Bowiem egalitarnym nazywamy taki stan rzeczy, w którym wszyscy mają równy dostęp do określonych dóbr. Coś egalitarnego to wszystko to, co wyraża dążenie do wyrównywania różnic w zakresie dostępu do określonych dóbr. Te przekonania stały się myślą przewodnią dla egalitaryzmu, w którym postulowano równość pod względami ekonomicznymi, społecznymi i politycznymi.


Egalitarny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy egalitarny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Egalitarystyczny,
  • równościowy,
  • sprawiedliwy,
  • demokratyczny.

Sklep Nadwyraz.com

Egalitarny – wyrazy pokrewne

Egalitarny – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Egalitarne społeczeństwo, wartości, zasady,
  • egalitarna ideologia, postawa.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu egalitarny

Lwice nie konkurują też o względy samców, dzięki czemu każda z nich ma podobne szanse na posiadanie potomstwa. – Tego typu egalitarna postawa należy do rzadkości u zwierząt stadnych, wśród których generalnie obowiązuje odwieczna „reguła dziobania”.

Wszystkie lwice są równe, „Dziennik Polski”

Sondaże oparte na próbach reprezentatywnych są krystalicznie egalitarne, są tak zaprojektowane, że każdy obywatel ma równą szansę, by w nich partycypować i równy głos, gdy zdecyduje się w nich aktywnie uczestniczyć". W myśl słów Verby’ego sondaże kompensują (lub mogą kompensować) nierówny wpływ na politykę wynikający z niepełnego udziału w rzeczywistym życiu politycznym.

Radosław Markowski, W szponach sondaży, „Polityka” nr 2482

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.