Ekscentryk – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Ekscentryk bez dwóch zdań się wyróżnia, dlatego tym razem wyróżnimy go w naszym słowniku entuzjastów polszczyzny. Kim jest ekscentryk, jak można go scharakteryzować i jakimi innymi określeniami nazwać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule, w którym zagadnienie ekscentryka opracowaliśmy bardzo dokładnie. Przeczytajcie!
Ekscentryk – kto to jest? Wyjaśnienie
Ekscentryk jest określeniem osoby wyróżniającej się pod względem poglądów, dziwacznego zachowania, niekonwencjonalnego stylu ubierania się, nietypowego sposobu wypowiadania się, a nawet charakterystycznych gestów. Ekscentryk zwraca na siebie uwagę innych sposobem bycia, odbiegającym od ogólnie przyjętych reguł i wzorców. Ekscentryczne osobowości są dlatego odbierane dwojako – raz interpretowane jako dziwactwa, innym razem – kojarzone są z geniuszem. Taka postawa nacechowana innością, nierzadko tożsama z brakiem akceptacji względem norm społecznych, nazywana jest zaś ekscentryzmem.
Ekscentryk – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy ekscentryk, kto to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Oryginał,
- indywiduum,
- osobliwiec,
- dziwak/ dziwadło/ dziwoląg,
- cudak,
- odmieniec.
Ekscentryk – przykłady użycia wyrazu w zdaniach
- Sherlock Homes był prawdziwym ekscentrykiem w środowisku detektywistycznym – zarówno jego metody, jak i sposoby rozwiązywania trudnych zagadek zdumiewały nie jeden raz.
- Wśród znanych naukowców miał opinię ekscentryka ze względu na swój niebywały intelekt, niespotykane wcześniej podejście do nauki i niekonwencjonalne metody badawcze.
- Granica pomiędzy byciem ekscentrykiem a cudakiem, a nawet pomiędzy ekscentrykiem a geniuszem bywa nieraz cienka.
- Quentino Tarantino jako reżyser uchodzi za ekscentryka. W swoich filmach często prezentuje fetysz stóp!
- W świecie sztuki i mody Salvador Dali był wielkim ekscentrykiem.
Ekscentryk – wyrazy pokrewne
- Ekscentryzm,
- ekscentryczka,
- ekscentrycznie,
- ekscentryczny,
- ekscentryczność.
Ekscentryk – kolokacje, czyli popularne połączenia
- Być ekscentrykiem,
- uchodzić za/ uważać za/ uznawać za ekscentryka,
- mieć opinię ekscentryka,
- prawdziwy/ wielki/ znany ekscentryk.
Przykłady użycia wyrazu ekscentryk w literaturze
Panowie! Za dwadzieścia minut mija termin zakładu.
– O której godzinie przyszedł ostatni pociąg z Liverpoolu? – zapytał Thomas Flanagan.
– O siódmej dwadzieścia trzy – odpowiedział Gauthier Ralph, dyrektor Banku Anglii – a następny przybywa dopiero po północy.
– A zatem, panowie – rzekł Stuart – gdyby Fogg przyjechał pociągiem o siódmej dwadzieścia trzy, byłby już tutaj. Możemy uznać zakład za wygrany.
– Czekajmy jeszcze – odpowiedział Samuel Falenty, bankier. – Wiecie panowie, że kolega nasz jest ekscentrykiem pierwszej wody. Jego punktualność jest dobrze znana: nie przybywa nigdy ani za późno, ani za wcześnie. Jeśli zjawi się tutaj w ostatniej minucie, wcale mnie to nie zdziwi.
Juliusz Verne, W 80 dni dookoła świata
– Panie hrabio – zawołał Albert – zwyciężono pana takim oto rozumowaniem, choć jest pan najlogiczniej rozumującym człowiekiem, jakiego znam. A zaraz zobaczy pan, że dowiedziemy, iż nie jest pan egoistą, ale przeciwnie, filantropem. Panie hrabio, mieni się pan synem Wschodu, Lewantyńczykiem, Maltańczykiem, Hindusem, Chińczykiem, dzikusem; nosi pan nazwisko rodowe Monte Christo, ochrzcił się pan sam Sindbadem Żeglarzem; a zaledwie znalazłeś się w Paryżu, instynktownie przyswoiłeś sobie największą zaletę lub największą wadę naszych paryskich ekscentryków: uzurpujesz pan sobie wady, których nie masz, a ukrywasz cnoty, które cię zdobią!
Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo