fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Meritum – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Jak łatwo się domyślić, meritum to nie jest rdzennie polski wyraz. Co dokładnie oznacza? Kiedy możemy go użyć? Z jakiego języka pochodzi? Jakie ma synonimy? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Meritum - co to jest przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Meritum – co to jest? Znaczenie wyrazu

Słowo meritum pochodzi z łaciny, w której oznacza ‘słuszna zapłata, nagroda; przysługa, zasługa; dobrodziejstwo; przewinienie’.

W polszczyźnie gdy mówimy o meritum, mamy na myśli istotę jakiejś sprawy, to także główna treść komunikatu. Meritum oznacza więc samo sedno czegoś.

Gdy przechodzimy do meritum, znaczy to, że nasza następna wypowiedź będzie zawierała najważniejsze kwestie.


Meritum – przykłady użycia

  • Pomiń te mało istotne szczegóły i przejdź do meritum.
  • To nie dotyczy meritum tej sprawy.

Meritum – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Sedno, treść, sens, kwintesencja, ekstrakt, istota (rzeczy), natura rzeczy, myśl przewodnia, zasadnicza kwestia.

Meritum – połączenia wyrazowe

  • Meritum problemu, projektu, pytania, sporu, sprawy, ustawy, wniosku, wypowiedzi, zagadnienia,
  • dotyczyć, stanowić meritum,
  • chodzi, idzie o meritum,
  • przejść, wracać do meritum,
  • wnikać w meritum.

Przykłady użycia wyrazu meritum w literaturze

Był i trzeci powód. Powód może najważniejszy, lecz taki, którego Wilczur nie chciał sobie uświadomić. Oto pragnął po prostu zjawić się w lecznicy niespodziewanie, zjawić się nieoczekiwany, by od pierwszego rzutu oka przekonać się, jak stoją sprawy między Łucją a Kolskim. W takim powrocie bez uprzedzenia był jakiś nieprzyjemny posmak, posmak zaskoczenia i Wilczur wolał przed samym sobą tłumaczyć się oszczędnością na depeszy. Jeżeli chodziło o meritum sprawy, bynajmniej bowiem siebie nie oszukiwał.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Profesor Wilczur

– Nie o tym tu mowa – rzecze Don Ludwik – to rzecz moja, a nie wasza, wrócę, jak mi się spodoba, a żaden z was zmusić mnie do tego nie może.
– Rozum cię do tego zmusi, paniczu – odpowie sługa – a gdyby on nie wskórał nic na tobie, my dopełnimy swojej powinności.
– Trzeba by jednak rozpoznać należycie meritum tej sprawy – wtrącił audytor.
Wtem jezdny, poznawszy go, nisko mu się skłonił i przemówił:
– Jak to, wielmożny panie, czyż nie poznajecie młodego panicza naszego, którego ojciec mieszkał tak długo naprzeciw waszego domu?

Miguel de Cervantes Saavedra, Don Kichot z La Manchy

Rozbuduj swoje kompetencje lingwistyczne, korzystając z naszych internetowych narzędzi. Zacznij od wypróbowania naszego internetowego korektora, który pomoże Ci sprawdzić pisownię. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi artykułami, które rozwieją Twoje wątpliwości, takimi jak: na pewno czy napewno, naprawdę czy na prawdę – która forma jest poprawna?, a także po prostu czy poprostu – kiedy używać której formy? Interesuje Cię kwestia przypadków gramatycznych w języku polskim? Serdecznie zapraszamy do eksploracji!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X