fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Migrant – kim jest? Definicja, synonimy

Chyba większość z nas kojarzy słowo migrant. W ostatnim czasie na pewno się z nim spotkaliście. Kogo nazywamy migrantem? Jakie są jego synonimy? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Migrant kto to jest kim jest jak inaczej pojęcie znaczenie definicja migranta migrant synonim migranci emigrant przesiedleniec imigrant odmiana słownik Polszczyzna.pl

Migrant – kto to jest? Definicja wyrazu

  1. Migrantem nazywamy osobę, która zmienia miejsce zamieszkania, przenosząc się z jednego miejsca w kraju do innego lub z jednego kraju do innego kraju. Migrant może zmieniać miejsce swojego pobytu z różnych powodów, głównie politycznych lub ekonomicznych.

Rodzaje migrantów

Migrantów można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to emigranci, czyli osoby wyjeżdżające np. ze swojego kraju ojczystego do innego. Drugi to imigranci, czyli osoby przyjeżdżające z zagranicy.

Migrant – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest migrant, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • przesiedleniec

Wyrazy pokrewne

  • migrantka
  • emigrant
  • imigrant
  • migracja
  • migrowanie

Przykłady użycia słowa migrant w literaturze

Jeżeli nawet przyjmie się założenie o zawodzie górniczym jako wyjątkowo stabilnym, to trudno wykluczyć, że na samobójstwach w tej grupie zawodowej ciążą migranci, nowo przybyli i niedostosowani do pełnienia nowej roli zawodowej i społecznej.

Maria Jarosz, Samobójstwa: ucieczka przegranych

Codzienne chłopskie ubrania zakładane do pracy były zwykle ubogie, bezbarwne, jednostajne i wykonane z tanich materiałów. Na charakter ludowego stroju oddziaływały w coraz większym stopniu wpływy miejskie. Odwiedzający rodzinę na wsi migranci z miast prezentowali włościaństwu nowe wzorce, zadając szyku strojem bliższym ubiorowi dziedzica niż własnych rodziców.

Andrzej Chwalba, Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych

Przykłady użycia słowa migrant w prasie

Najbliżej granic Polski poczwarówka górska była znajdowana w północnej Słowacji na Spiszu i w Tatrach Bielskich. Wszystko wskazuje na to, iż jest to w faunie pienińskiej migrant, a nie element reliktowy.

(aż), Andrzej Laskowski, Student, Skaman, Rafał Sikorski, „Zielone Brygady. Pismo Ekologów”, 1993

Migrant – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. migrant
D. migranta
C. migrantowi
B. migranta
N. migrantem
Ms. migrancie
W. migrancie
liczba mnoga
M. migranci
D. migrantów
C. migrantom
B. migrantów
N. migrantami
Ms. migrantach
W. migranci

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.