Pojedynczy czy pojedyńczy? Wyjaśniamy, który zapis jest poprawny
Pojedynczy czy pojedyńczy – jak to zapisać, by nie popełnić błędu? Przez n czy przez ń? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule, zatem czytajcie dalej!
Definicja wyrazu pojedynczy
W języku polskim omawiany przymiotnik ma kilka znaczeń:
- ‘występujący osobno, rozpatrywany w oderwaniu od innych’, np.
Rzucał tylko niewyraźne, pojedyncze słowa, których nie rozumiałam. - ‘składający się z jednego tylko elementu, przeciwstawny czemuś wielokrotnemu’, np.
Na scenę byli wywoływani pojedynczo, by potem wspólnie odebrać nagrodę. - ‘przeznaczony dla jednej osoby’, np.
Koszt wynajęcia pojedynczego pokoju w hotelu jest wyższy niż przeznaczonego dla dwóch lub więcej osób.
Dlaczego pojedynczy?
Taki sposób zapisu wynika z historii języka: przymiotnik pojedynczy pochodzi od rzeczownika pojedynek (pierwotnie ‘osoba występującą po jedynku, tzn. w pojedynkę’; obecnie ‘walka dwóch osób’), w którym głoska n jest twarda. Ta twardość przeszła również na powstały wyraz pochodny, stąd zapis pojedynczy. Dotyczy to także innych wyrazów:
pojedynczo, pojedynczość, niepojedynczy.
Pojedynczo czy pojedyńczo? Pojedynczy czy pojedyńczy? Przykłady
- Ostrożnie wysunęliśmy się z rowu. Niemcy zaczynali właśnie nową piosenkę. Tylko pojedynczy wartownik spacerował brzegiem nasypu.
Jan Józef Szczepański, Polska jesień
- Kelnerzy zjawiali się w bufecie pojedynczo, po dwóch, zamawiali herbaty i wody sodowe, kawiarka Olga lekceważyła te zamówienia i wydawała je opieszale – pośpiech był już teraz zbyteczny i śmieszny.
Henryk Worcell, Zaklęte rewiry
- Łosie żyją pojedynczo lub w małych, rodzinnych chmarach po kilka sztuk. Często taką chmarę tworzy klempa z łoszakami również ubiegłorocznymi.
Stanisław Godlewski, Vademecum myśliwego
Artykuł Pojedynczy czy pojedyńczy? Wyjaśniamy, który zapis jest poprawny został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz pojedynczy jest poprawną formą, a pojedyńczy – nie.