fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sjesta – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Co kraj, to obyczaj, mówi znane powiedzenie. Są na świecie takie kraje, gdzie jednym ze zwyczajów ich mieszkańców jest na przykład sjesta. Czym jest sjesta? Na czym polega zwyczaj sjesty? Gdzie się ją praktykuje? Wiadomości na temat sjesty znajdziecie w niniejszym artykule.

Sjesta co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Sjesta – etymologia słowa

Samo słowo sjesta zostało zapożyczone do innych języków od hiszpańskiego siesta. Natomiast hiszpańskie siesta pochodzi od łacińskiego sexta hora 'szósta godzina dnia' , którym w starożytności określali porę dnia znaną nam jako południe. Wówczas istniał inny sposób rachuby czasu.

Sjesta – czyli co? Co to jest? Znaczenie słowa

1 Sjestą nazywa się odpoczynek w godzinach popołudniowych. Sjestę praktykuje się w niektórych krajach o ciepłym lub gorącym klimacie, głównie w regionie basenu Morza Śródziemnego; Hiszpania, Włochy, Grecja, gdzie jest ważnym elementem kultury, a nawet można pozwolić sobie na stwierdzenie, że to część tradycji. Zwyczaj ten przejmują też niektóre kraje bałkańskie: Albania, Chorwacja, Czarnogóra.

Pora sjesty, w zależności od kraju, zaczyna się od około 13:00 i trwa nawet do 17:00. Taki przedział czasowy jest podyktowany tym, że w tych właśnie godzinach, w tym rejonie Europy, panują najbardziej dokuczliwe upały. Sjesta zatem jest czymś wręcz koniecznym, między innymi z tego powodu, by w spokoju móc przeczekać te najwyższe temperatury w ciągu dnia, które sprawiają, że ludzie nie są w stanie normalnie funkcjonować. Nie jest to więc w żadnym wypadku przejaw lenistwa.

Mówiąc o sjeście, trzeba wspomnieć też o tym, że podczas niej przerywa się pracę, a sklepy, banki, urzędy, a nawet restauracje, co może być zaskakujące dla niektórych turystów, są zamknięte. Ulice stają się puste, a ludzie w tym czasie udają się na obiad i odpoczynek. Warto o tym pamiętać wybierając się w podróż do krajów, w których obowiązuje ten zwyczaj. Po skończonej sjeście, ludzie wracają do swoich obowiązków, pracując do 19:00 lub 20:00.

Początki sjesty prawdopodobnie sięgają zwyczajów rolniczych. Rolnicy zaczynali swoją pracę w polu od samego rana. Gdy nadchodziło południe, byli już wtedy po około sześciu godzinach ciężkiej pracy. Siłą rzeczy potrzebowali chwili wytchnienia. Przerywali swoje obowiązki, aby spożyć posiłek oraz odpocząć. Z czasem zwyczaj ten upowszechnił się również w miastach.

2W potocznym znaczeniu tego słowa sjesta to po prostu drzemka po obiedzie. Ten rodzaj sjesty jest niezależny od miejsca, w którym przebywamy.


Sjesta – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy patetyczny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Odpoczynek,
  • relaks,
  • drzemka.

Sjesta – połączenia wyrazowe

  • Południowa, popołudniowa, poobiednia sjesta,
  • czas, pora sjesty.

Przykłady użycia wyrazu sjesta z prasy

Włosi zwykle zaczynają pracę o 9. Podobnie jak w Hiszpanii, obowiązuje sjesta. Na północy rozpoczyna się ona w południe i trwa godzinę, półtorej. Na południu może się zdarzyć, że sjesta twa do 16. W tej sytuacji Włosi wracają do domów nawet po 21.

Kinga Jasińska, Włochy. Trzeba wiedzieć, warto wiedzieć, „Dziennik Polski”

Niemal w każdym z licznych barów, do których Hiszpanie najchętniej wstępują w czasie sjesty i wieczorem na swoje ulubione tapas, czyli przekąski, wisi nad kontuarem kilka okazałych szynek - całych udźców wieprzowych, ze skórą, golonką, a nawet z racicą. Po kolorze racicy rozpoznaje się odmianę szynki. Czarne kopytko wskazuje tę bardziej szlachetną - jamón iberico, jasne - serrano. Nieodzownym sprzętem na kontuarze jest specjalne drewniane imadło, w które wkłada się szynkę, aby łatwiej było odkrawać z niej specjalnym bardzo ostrym nożem plastry cieniutkie jak listek. Krojenie owej szynki stanowi swoistą sztukę.

Halina Mamok, dr Marek Panasik, Kącik konesera, „Kuchnia” nr 4

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X