fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Szlauch czy szlauf? Jak poprawnie to zapisać?

Gdy przychodzą cieplejsze pory roku, czyli wiosna i lato prace ogrodnicze ruszają pełną parą. Zaczynamy zajmować się naszymi działkami lub przydomowymi ogródkami. Wykorzystujemy do tego różne narzędzia potrzebne do kopania w ziemi, grabienia i innych czynności. Przydatne też są wszelkie przedmioty do podlewania, wszak bez wody nic nam nie urośnie. Używamy w tym celu konewki lub długiego gumowego węża, który znamy jako. No właśnie, szlauch czy szlauf? Która forma jest poprawna? Odpowiedź  znajdziecie w niniejszym tekście poradnikowym.

Szlauch czy szlauf? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma szlauch.

Szlauch czy szlauf? Poprawna forma

Wszyscy wiemy jak ten przedmiot wygląda i do czego służy. To dość długa, gumowa rura służąca do podlewania ogrodu lub po prostu pozwalająca doprowadzić wodę w wybrane przez nas miejsce. Jednak jeśli chodzi o nazewnictwo, to można się spotkać z użyciem dwóch form; szlauch i szlauf. Które osoby mają rację? Te, które mówią szlauch czy te, które mówią szlauf? A może i jedni, i drudzy nie popełniają błędu?

Otóż w słownikach jako poprawną formę odnajdziemy tylko szlauch. Nazywanie ogrodowego, gumowego węża szlauchem, a zarazem jego poprawna pisownia są uwarunkowane pochodzeniem tego słowa.

Należy ono do grupy germanizmów, a więc zostało ono zapożyczone do polszczyzny bezpośrednio z języka niemieckiego od rzeczownika Schlauch.

Skąd zatem pojawiająca się niekiedy forma szlauf? Okazuje się, że mówi się tak w niektórych rejonach Polski; na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz w Małopolsce. Jest to więc określenie gwarowe, ale słowniki go nie odnotowują, a językoznawcy dopuszczają wyłącznie formę szlauch.

Szlauch czy szlauf? Przykłady zdań

  • Zamiast nosić wodę do szklarni w wiadrach lub w konewce doprowadził ją tam za pomocą szlaucha.
  • Jacek używa szlaucha także do mycia swojego samochodu.
  • Niestety już od tygodnia nie padało, więc trzeba będzie podlać ogródek szlauchem.
  • Adam jak co miesiąc umył swoje auto szlauchem.
  • Zanim zaczniemy pracę na działce musimy kupić nowy szlauch.
  • Podłącz szlauch i podlej te grządki z warzywami.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X