fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wierze czy wieże? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Z treści poniższego tekstu dowiecie się, która forma jest poprawna, wierze czy wieże. Pierwsza? Druga? A może obie?

Wierze czy wieże - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Obie formy są poprawne. Zależą od kontekstu wypowiedzi.

Wierze czy wieże? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawne są obie formy, zarówno wierze jak i wieże, jednak każda z nich zależy od kontekstu wypowiedzi, bowiem oba słowa mają różne znaczenie. Oznacza to więc, że nie można stosować ich wymiennie.

Wieże to forma liczby mnogiej rzeczownika wieża, odmieniona w mianowniku, bierniku i wołaczu. Wieża to przede wszystkim nazwa budowli o małej płaszczyźnie podstawy w stosunku do wysokości. Może mieć kształt okrągły bądź kwadratowy. Tym mianem określa się także jedną z figur szachowych, która może poruszać się wyłącznie w rzędach i kolumnach. Wieża to również nazwa sprzętu muzycznego, przeznaczonego do odtwarzania muzyki. W terminologii wojskowej wieżą określa się wystający ponad korpus element wojskowych pojazdów, okrętów, umocnień z zamontowanym działem.

Wierze z kolei, to rzeczownik wiara odmieniony w celowniku (komu? czemu?) i miejscowniku (o kim? o czym?) liczby pojedynczej. Nazywamy tak głębokie przekonanie, że coś jest prawdą. Tym słowem określa się również ufność oraz zaufanie w stosunku do rzeczy niepewnych, nie do końca znanych. Wiara to również inaczej wyznanie, religia, przekonanie o istnieniu Boga.

Wierze czy wieże? Przykłady zdań

    Przykłady z użyciem wieże:

  • Wieże tego kościoła są naprawdę wysokie.
  • W skład figur szachowych wchodzą cztery wieże, dwie czarne i dwie białe.
  • Najsłynniejsze wieże to: Wieża Eiffla oraz Krzywa Wieża w Pizie.

    Przykłady z użyciem wierze:

  • Dzięki wierze w Boga można przetrwać trudne chwile.
  • Każdy czasem doświadcza wątpliwości w wierze.
  • Podczas rekolekcji ksiądz wygłosił kazanie, które wiele osób umocniło w wierze.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X