Wierze czy wieże? Która forma jest poprawna?
Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Z treści poniższego tekstu dowiecie się, która forma jest poprawna, wierze czy wieże. Pierwsza? Druga? A może obie?
Wierze czy wieże? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawne są obie formy, zarówno wierze jak i wieże, jednak każda z nich zależy od kontekstu wypowiedzi, bowiem oba słowa mają różne znaczenie. Oznacza to więc, że nie można stosować ich wymiennie.
Wieże to forma liczby mnogiej rzeczownika wieża, odmieniona w mianowniku, bierniku i wołaczu. Wieża to przede wszystkim nazwa budowli o małej płaszczyźnie podstawy w stosunku do wysokości. Może mieć kształt okrągły bądź kwadratowy. Tym mianem określa się także jedną z figur szachowych, która może poruszać się wyłącznie w rzędach i kolumnach. Wieża to również nazwa sprzętu muzycznego, przeznaczonego do odtwarzania muzyki. W terminologii wojskowej wieżą określa się wystający ponad korpus element wojskowych pojazdów, okrętów, umocnień z zamontowanym działem.
Wierze z kolei, to rzeczownik wiara odmieniony w celowniku (komu? czemu?) i miejscowniku (o kim? o czym?) liczby pojedynczej. Nazywamy tak głębokie przekonanie, że coś jest prawdą. Tym słowem określa się również ufność oraz zaufanie w stosunku do rzeczy niepewnych, nie do końca znanych. Wiara to również inaczej wyznanie, religia, przekonanie o istnieniu Boga.
Wierze czy wieże? Przykłady zdań
- Przykłady z użyciem wieże:
- Wieże tego kościoła są naprawdę wysokie.
- W skład figur szachowych wchodzą cztery wieże, dwie czarne i dwie białe.
- Najsłynniejsze wieże to: Wieża Eiffla oraz Krzywa Wieża w Pizie.
- Przykłady z użyciem wierze:
- Dzięki wierze w Boga można przetrwać trudne chwile.
- Każdy czasem doświadcza wątpliwości w wierze.
- Podczas rekolekcji ksiądz wygłosił kazanie, które wiele osób umocniło w wierze.