Zaborczy – czyli jaki? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Przymiotnik zaborczy występuje zawsze w znaczeniu negatywnym. Możemy go użyć zarówno w kontekście dotyczącym relacji z innymi osobami, jak i w kontekście historyczno-politycznym. Co oznacza zaborczy? Jakie są synonimy tego wyrazu? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.
Zaborczy – czyli jaki? Znaczenie wyrazu
1Przymiotnik zaborczy oznacza kogoś, kto wszelkimi możliwymi sposobami usiłuje uzyskać dla siebie jak najwięcej. Można zatem powiedzieć, że jest to egoista, ponieważ myśli wyłącznie o sobie.
2Człowiekiem zaborczym jest również ktoś, kto chce za wszelką cenę podporządkować sobie kogoś pod względem emocjonalno-uczuciowym. Wśród tych osób znajdziemy na przykład zaborczą matkę, zaborczego ojca, zaborczą żonę, zaborczego męża.
3Zaborczy to, inaczej mówiąc, dotyczący zaboru lub zaborcy. Odnosi się zatem do jakiegoś kraju, który bezprawnie okupuje jakiś inny kraj lub jego część. Zaborcza polityka takich państw jest charakterystyczna na przykład dla dyktatur czy państw o zapędach imperialnych.
Zaborczy – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pierwsze znaczenie:
- zachłanny, chciwy, łakomy, łapczywy, pazerny, drapieżny, interesowny, nienasycony, niesyty, niezaspokojony, nienażarty.
Drugie znaczenie:
- apodyktyczny, despotyczny.
Trzecie znaczenie:
- aneksjonistyczny, imperialny, imperialistyczny, ekspansywny, ekspansjonistyczny, podbojowy.
Zaborczy – przykłady użycia
- Marzena jest osobą zaborczą. Na nic nie pozwala swojemu mężowi.
- Zosia ma zaborczą matkę, która ciągle ją kontroluje.
- Współcześnie również istnieją państwa, których zaborcze działania prowadzą do konfliktów zbrojnych.
- Kaja i Natalia są wyjątkowo zaborcze. Uważają, że wszystko tylko im się należy.
Zaborczy – wyrazy pokrewne
- Zabór, zabierać, zabranie, zaborca, zaborczość, zaborcza, zaborcze, zaborczo.
Zaborczy – połączenia wyrazowe
Drugie znaczenie:
- zaborcza miłość, osobowość, zaborcze zachowanie, zaborcze uczucia,
- zaborczy i agresywny,
- zaborczy i przebojowy,
- zaborczy człowiek, chłopak, facet, rodzic, zaborcza kobieta, matka,
- zaborczy i zazdrosny.
Trzecie znaczenie:
- zaborczy sąsiad, władca, kraj, rząd, zaborcze mocarstwo, państwo, wojsko,
- zaborcza polityka, potęga, propaganda, ekspansja, zaborcze działania.
Przykłady użycia wyrazu zaborczy w literaturze
Gdy tylko wielka wojna się rozpoczęła natychmiast oddałem się całkowicie temu, by kraj opuszczony przez władze zaborcze organizować pod egidą komitetów obywatelskich, które stawały się pierwszemi zawiązkami realnemi państwowej organizacji naszej.
Władysław Grabski, Dwa lata pracy u podstaw państwowości naszej (1924-1925)
Dyktator na początku swoich rządów stara się o popularność, jest ludzki, łagodny i obiecuje złote góry prywatnie i publicznie. W polityce zewnętrznej zmierza do aneksji i do wojen zaborczych, aby zyskać władzę nad wojskiem i być potrzebnym w roli wodza, a pozbyć się przeciwników przy sposobności. Na wewnątrz przykręca śrubę podatkową i tępi bezwzględnie wszelką opozycję z pomocą organów śledczych. Ofiarą padają ludzie co najbardziej ideowi, odważni, otwarci, a otaczają go coraz liczniej figury ciemne, płatne, do których musi się uciekać, choć i do nich nie może mieć zaufania.
Platon, Państwo
Odkryj nasze narzędzie online do sprawdzania pisowni, które umożliwia precyzyjne korygowanie tekstów. To doskonały sposób na upewnienie się, że Twoje pismo jest nie tylko poprawne, ale i profesjonalne. Zajrzyj także do naszych artykułów poświęconych zasadom pisowni poszczególnych słów. Na przykład rozważaliście kiedyś, jak prawidłowo napisać: napewno czy na pewno – razem czy osobno? A może jak jest z wyrazami takimi jak po prostu czy poprostu?
Dodaliśmy również artykuł wyjaśniający, jak poprawnie używać jeszcze innego słowa. Czy powinno być wziąć czy wziaść? Ten językowy dylemat również został przez nas rozwiązany.
I na koniec nie zapominajmy o ważnym aspekcie języka polskiego, jakim jest odmiana przez przypadki. Nasze zasoby pomogą Ci zrozumieć i opanować to zagadnienie, by pisać poprawnie w każdej sytuacji.