fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dziękuję czy dziękuje? Jak poprawnie wyrazić wdzięczność?

Od małego dużo słyszymy o trzech słowach kluczach: proszę, dziękuję, przepraszam. Obok słowa przepraszam najtrudniej wypowiedzieć nam dziękuję. Niestety w internecie możemy zaobserwować, że wielką trudność sprawia nam także poprawna pisownia tego słowa. Wiele osób zastanawia się, która forma jest właściwa: dziękuję czy dziękuje? Wyjaśniamy.

Dziękuję czy dziękuje? Jak poprawnie wyrazić wdzięczność? - Polszczyzna.pl

Kilka słów wstępu

Słowo dziękuję to dobry wstęp do rozważań na temat samogłoski nosowej ę. Napisaliśmy artykuł na ten temat, w związku z czym zapraszamy do przypomnienia sobie tych treści: Kiedy piszemy „ę”?.

Dziś zajmiemy się innym tematem – kiedy należy pisać dziękuję, a kiedy dziękuje. Nasza odpowiedź brzmi: to zależy!

Dziękuję czy dziękuje? Kiedy należy użyć ogonka?

„Polski język – trudny język” – powiadają. Odpowiedź na powyższe pytanie jest jednak bardzo prosta. Jeżeli mówimy o sobie, to znaczy w 1. osobie liczby pojedynczej, napiszemy dziękuję. Przykładowe zdania:

  • Dziękuję za odpowiedź na mój komentarz.
  • Bardzo dziękuję za wszystkie życzenia!

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy wyrażamy wdzięczność w imieniu kogoś innego lub chcemy napisać, że ktoś złożył podziękowania konkretnej osobie lub grupie osób. Słowo dziękuje zostanie więc napisane w 3. osobie liczby pojedynczej. Oto przykłady zdań:

  • Kamil Stoch dziękuje polskim fanom.
  • Dajesz mu dwieście złotych, a on ci dziękuje, kłania się i wychodzi.

Dziękuję czy dziękuje? Pomocna odmiana czasownika

Aby ułatwić zrozumienie i zapamiętanie poprawnej pisowni, niżej przedstawiamy odmianę czasownika dziękować w trybie oznajmującym i czasie teraźniejszym.

ja: dziękuję
ty: dziękujesz
on/ona/ono: dziękuje
my: dziękujemy
wy: dziękujecie
oni/one: dziękują

Skąd ten błąd?

Prawdopodobnie za powstanie tego błędu odpowiedzialny jest brak dbałości podczas pisania SMS-ów, maili, komentarzy na portalach społecznościowych itd. Coraz mniej zależy nam na tym, aby nasza wypowiedź miała wszystkie ogonki. Dlatego zamiast zdania: Łukasz, chcąc zrobić jej na złość, nie powiedział nawet prostego „dziękuję”, często widzimy Lukasz chcac zrobic jej na zlosc nie powiedzial nawet prostego „dziekuje”. A wzrokowcom się utrwala! Czyż nie?

Drodzy czytelnicy, w tym miejscu mamy do Was prośbę. Dbajmy o nasz język! Piszmy nie tylko poprawnie gramatycznie i ortograficznie, ale również używajmy znaków diakrytycznych. One naprawdę mogą zmienić sens wypowiedzi.

A czy kogoś z Was również denerwuje takie niedbalstwo?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X