Euforia – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Co to jest euforia? Czy zawsze ma wydźwięk pozytywny? Jacy autorzy nie bali się omawianego słowa? Jakimi synonimami można zastąpić ten rzeczownik? To tylko część pytań – w artykule odpowiadamy na znacznie więcej!
Euforia – czy łatwo osiągnąć ten stan?
Euforia powstaje w efekcie uwalniania się dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Chwilowe uczucie szczęścia jest wywoływane także przez odpowiednią dawkę endorfin. Te z kolei najczęściej dają o sobie znać po zainicjowanym wysiłku fizycznym, m.in. podczas sportu. Zdarza się też, że euforia to objaw niepokojący... Dlaczego szczęście może okazać się szkodliwe? Dowiecie się już za chwilę!
Euforia – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
1Euforia – stan bardzo radosnego podniecenia, dobrego nastroju. Osoby, które w danej chwili przeżywają euforię, nierzadko mają świetny humor, są skore do żartów i pozytywnie wypowiadają się na temat poszczególnych sfer życia.
2Euforia to również stan pozornie nienagannego samopoczucia o podłożu chorobowym. Towarzyszy mu często nadpobudliwość. Ten rodzaj euforii można dostrzec m.in. u osób chorych na schizofrenię.
Euforia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest euforia, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
Część z nich odnosi się do pierwszej przedstawionej definicji euforii:
- entuzjazm,
- ferwor
- uniesienie,
- zachwyt,
- ekstaza,
- trans,
- rozanielenie,
- błogostan.
Euforię można również utożsamiać z:
- oszołomieniem,
- wariactwem.
Pochodzenie słowa euforia, czyli o etymologii
Euforia to rzeczownik rodzaju żeńskiego, który wywodzi się z greki. Termin jest efektem połączenia słów eu (które można tłumaczyć jako ‘dobrze’) oraz phero (rozumiane jako ‘trzymać się’).
Wyrazy pokrewne
- Euforyk,
- euforyczka,
- euforycznie,
- euforyczny,
- euforyczna,
- euforyczne.
Przykłady użycia słowa euforia w literaturze
„Jeśli jesteś i widzisz mnie – przebacz. Już nigdy, nigdy, nigdy” – szeptał w najwyższej ekstazie, w euforii graniczącej z niebytem, raczej z bytem wywróconym dnem do góry – to było niebo – niebo było tym naprawdę.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Pożegnanie jesieni
Wnet pojawiły się pierwsze podejrzane znaki, które napełniły nas przerażeniem i smutkiem. Zachowanie ojca zmieniło się. Szał jego, euforia jego podniecenia przygasła. W ruchach i mimice jęły się zdradzać znaki złego sumienia.
Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe. Karakony
Układając plan zdobycia władzy nad ludźmi, nie był wcale w euforii. W oczach nie błyszczał mu obłęd, twarzy nie wykrzywiał grymas szaleństwa. Nie stracił przytomności. Miał umysł tak jasny i pogodny, że sam siebie zapytywał, dlaczego w ogóle tego pragnie.
Patrick Süskind, Pachnidło. Historia pewnego mordercy
Przykłady użycia słowa euforia w prasie
Wynik 21 : 21 mógł zmienić Kisiel, ale trafił w słupek. Kontra Zagłębia, faul i rzut wolny. Do końca meczu pozostają 3 sek., rzuca Tomasz Kozłowski, a piłka trafia do siatki! Euforia na trybunach.
Michał Karpiński, Seria A piłkarzy ręcznych. Jak wygrywać, to jedną bramką, „Gazeta Wrocławska”, 2000
Kiedy minie pierwsza euforia, zaczyna się wspólne życie. Nie jesteście już najnowszą atrakcją towarzyską, macie za sobą pierwsze kłótnie i znacie już swoje przyzwyczajenia. Jednak na fali nieustających spotkań z pierwszego okresu zauroczenia nadal spędzacie ze sobą mnóstwo czasu.
Zuzanna Maj, Poszukiwaczka zaginionego „Cosmopolitan”, 2000
Przykłady użycia słowa euforia w tekstach piosenek
Dzisiejsza noc będzie kolejną piękną historią
Gotowi do walki
Witaj, euforio
Pozytywne słowa szybko się uwolnią
Gotowi do walki
Kamil Bednarek & Staff, Euforia, album: Oddycham, 2015
Niebo zaczyna się zlewać z ziemią w jeden kształt
Serotonina zapędza mnie bezwiednie w szał
Chcę to zatrzymać i nie chce, nawet nie wiem jak
Euforia
Pawbeats & Katarzyna Grzesiek, Quebonafide, Euforia, album: Utopia, 2014