fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Humor czy chumor? Która forma jest poprawna? Rozwiewamy wątpliwości

Humor czy chumor – jak to się pisze? Ortograficzne zasady związane z pisownią h i ch przysparzają wiele problemów, ale czy na tyle, żeby od razu tracić dobry… no właśnie – humor czy chumor? W niniejszym artykule podpowiadamy, jak poprawnie zapisać to słowo. Przeczytajcie!

Humor czy chumor? Poprawna forma. Jak się pisze? Wyjaśnienie. Słownik Polszczyzna.pl

Humor czy chumor? Poprawna pisownia wyrazu

Humor czy chumor – jak piszemy? Jedyną poprawną formą jest zapis humor. Trzeba to zapamiętać!

Pisownia h i ch nie zawsze jest taka oczywista i dla wielu z nas ortografia w tym przypadku okazuje się problematyczna. Więcej na temat zasad pisowni z ch i h znajdziecie w artykule: Zasady pisowni z ch i h. Kiedy piszemy ch, a kiedy h?.

Humor czy chumor? Znamy już odpowiedź!

Wiemy już, że wyraz humor poprawnie zapisywany jest z h na początku. Warto wspomnieć, że oprócz podstawowego znaczenia tego słowa, czyli humoru jako nastroju, samopoczucia, humor to także cecha czegoś. Możemy na przykład powiedzieć o tekście zabarwionym humorem, humorystyce w filmie lub humorystycznej opowiastce.

Humor w kontekście stanu psychicznego może być rozumiany dwojako: w sposób pozytywny, jako pogoda ducha, komizm, żartobliwość czy wesołość, lub w sposób bardziej negatywny – wówczas powiemy o kimś humorzastym, czyli osobie, która ma wahania nastrojów bądź huśtawki emocjonalne, lub takiej, która jest pochmurna lub zła jak chmura gradowa (więcej na temat znaczenia tego idiomu przeczytacie tutaj: Związki frazeologiczne o pogodzie i zjawiskach pogodowych.

Więcej na temat tej zasady ortograficznej przeczytacie w artykule:

Akademii czy akademi? Poznajcie poprawną pisownię.

Humor czy chumor? Przykłady użycia poprawnej formy

Warto zapoznać się z przykładami zdań, które pomogą utrwalić poprawną pisownię:

  • Ta cała sytuacja sprawiła, że straciłem humor. Nie mam już ochoty na nic.
  • On kompletnie nie zna się na żartach. Nie ma za grosz poczucia humoru!
  • Po zakończonym przedstawieniu udali się na bankiet w iście szampańskich humorach.
  • W teatrze wystawiają nową komedię. Dawka humoru gwarantowana!

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.