Nie najgorzej czy nienajgorzej? Sprawdźmy poprawną pisownię!
Ani źle, ani dobrze, czyli… no właśnie. Chciałoby się rzec, że ogólna sytuacja na świecie tak właśnie się prezentuje, ale przyznacie, że warto wiedzieć najpierw, jak to poprawnie zapisać, prawda? Niby każdy wie (taką przynajmniej żywimy nadzieję), że partykułę nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi oraz z przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie, ale co dzieje się, kiedy zaczniemy te przysłówki i przymiotniki stopniować? Czy i wtedy zapiszemy te wyrażenia łącznie? I który zapis jest poprawny: nie najgorzej czy nienajgorzej?
Nie najgorzej czy nienajgorzej? Która forma jest poprawna?
Nie najgorzej czy nienajgorzej? Który forma jest poprawna?
Nasz dzisiejszy bohater składa się z dwóch elementów: partykuły nie oraz przysłówka w stopniu najwyższym. Poprawnie zapiszemy to tylko w ten sposób – nie najgorzej, np.:
Nie najgorzej to wygląda, dziewczyny. Możecie być z siebie dumne.
Kupiłam ten głośnik, który mi polecałeś, i muszę przyznać, że spisuje się on nie najgorzej.
Dlaczego zapisujemy to osobno? Śpieszymy z wyjaśnieniem!
Stopniowanie nie najgorzej klaruje sytuację
Jak zapewne wiecie, w języku polskim mamy zbiór kilku naprawdę istotnych zasad, które pomagają w codziennych zmaganiach z pisaniem. Jedna z nich mówi o tym, że partykułę nie z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym (pamiętacie stopniowanie przymiotników ze szkoły? Jeśli chcielibyście uporządkować sobie wiedzę na ten temat, sięgnijcie tu: Stopniowanie przymiotników – wszystko, co powinniście o tym wiedzieć) zapisujemy oddzielnie.
Prawdopodobnie po to, aby wydzielić graficznie stopniowanie, którego dokonujemy. Trzeba przyznać, że wygląda to dużo lepiej niż pisanie łączne, prawda? A nam pozostaje tylko to zapamiętać. ☺
Czy nie uważacie, że nie najgorzej się to przedstawia?
Podobny problem omawialiśmy już tutaj: Nienajlepszy czy nie najlepszy? Jak zapisać ten przymiotnik?.
To teraz czas na nasze ukochane wyjątki. Ale spokojnie, są one logiczne i na pewno dacie radę je zapamiętać. Dotyczą one tych wyrazów, w których przed nie występuje jeszcze cząstka naj-, dlatego zapiszemy np. najniebezpieczniej.
Co w przypadku przymiotników?
Oczywiście, jak się zapewne domyślacie, analogicznie postąpimy w przypadku przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym, w tym przypadku – gorszy i najgorszy.
Gdy będziemy chcieli użyć ich z partykułą nie, zapiszemy te wyrażenia oddzielnie, np.:
W spóźnianiu się jestem nie gorsza niż ty.
Wynik wczorajszego testu okazał się nie najgorszy.
Tutaj również obowiązują wyjątki związane z dodaniem cząstki naj-, a więc zapiszemy: najniebezpieczniejszy, najnieszczęśliwszy itd.
Nie najgorszy ten język polski
Jesteśmy pewni, że teraz nie będziecie mieli żadnych problemów z zapisaniem wyrażeń, które dzisiaj wzięliśmy na warsztat. I kiedy w nocy o północy ktoś Was obudzi i zada pytanie, jak zapisujemy nie ze stopniem wyższym i najwyższym przymiotników i przysłówków, nie pozwolicie mu nawet skończyć pytania, tylko krzykniecie: „OD-DZIEL-NIE!”, budząc przy okazji wszystkich domowników. ☺
Nie najgorzej czy nienajgorzej? Przykłady z literatury
Głosi się często swoją wiarę, kiedy się ją właśnie straciło i szuka jej po wszystkich drogach — i głosi się ją wtedy wcale nie najgorzej!
Friedrich Nietzsche, Wędrowiec i jego cień
Ja nie mam żadnych blizn, a byłem rasowym kawalerzystą, porucznikiem ułanów, mój pułk wcale nie najgorzej wojował.
Jerzy Krzysztoń, Obłęd
Cichowiczowa też go w końcu nie chciała, chociaż żyli z sobą podobno nie najgorzej.
Igor Newerly, Pamiątka z Celulozy
Drogę do Koronowa przebyliśmy nie najgorzej.
Zbigniew Raszewski, Raptularz (1965–67)