fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Socjopata – kim jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Kim jest socjopata? Jakie cechy charakteryzują osobę, która zasługuje na to miano? Czy socjopatą można się urodzić? Czy socjopata może być sympatyczny i czarujący? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w artykule!

socjopata kto to jest kim jest definicja znaczenie slowa pojecie socjopaty synonim slownik Polszczyzna.pl

Wilk w owczej skórze – prawdziwe oblicze socjopaty

Rozpoznanie socjopaty jest bardzo trudne. Od początku wydaje się kulturalny, zabawny... Każdy czuje się wyjątkowo w jego towarzystwie, niezależnie od okoliczności spotkania. Jednak wszystko to tylko pozory! Socjopaci są z reguły bardzo inteligentni, niestety wykorzystują swój atut w niewłaściwy sposób... Dlaczego takie osoby w ogóle istnieją? Dowiecie się już za chwilę!

Socjopata – kim jest? Definicja słowa

Socjopata to człowiek, którego zaburzenia osobowości skutkują nieprzystosowaniem do życia w społeczeństwie. Socjopata lekceważy normy obowiązujące w danym środowisku, często manipuluje ludźmi, nie zważając przy tym na emocje innych. Osobowość charakteryzującą się takimi cechami określa się mianem osobowości dysocjalnej.

Socjopata – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest socjopata, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • psychopata
  • osoba antyspołeczna

Księgarnia Polszczyzna.pl

Wyrazy pokrewne

  • socjopatia
  • socjopatka
  • socjopatyczny
  • socjopatyczna
  • socjopatycznie
  • socjopatyczność

Pochodzenie słowa socjopata, czyli o etymologii

Socjopata rzeczownik rodzaju męskiego, wywodzi się ze słowa socjopatia.
Socjo (od łac. socius – zbiorowość, społeczeństwo) + patia (ostatni człon wyrazu wskazuje na jego związek semantyczny z odczuwaniem, leczeniem lub cierpieniem; zasada ta dotyczy wszystkich wyrazów zakończonych w ten sposób).

Czy każdy socjopata jest psychopatą?

Socjopata i psychopata to słowa bardzo zbliżone znaczeniowo. Różnice między tymi wyrazami próbowano przedstawiać już niejednokrotnie. Z uwagi na liczne podobieństwa nie było to prostym zadaniem. Zarówno socjopaci, jak i psychopaci są egocentrykami, potrafią być bezwzględni i brutalni. Liczy się dla nich wyłącznie cel, nie mają nigdy wyrzutów sumienia. Jednak zgodnie z ustaleniami klinicystów psychopatia ma podłoże biologiczne, a socjopatia wynika z nieprawidłowej socjalizacji. Socjopatia to efekt negatywnych kontaktów społecznych oraz różnorakich wpływów środowiska. Z kolei psychopatia wynika m.in. z nierównowagi chemicznej mózgu.

Przykłady użycia słowa socjopata w literaturze

Najgorsze jest to, że socjopaci wydają się nam tak bardzo ludzcy, czasem śmiertelnie zranieni. Ale kiedy wyciągamy rękę, żeby pomóc im się podnieść, wciągają nas w bagno i próbują utopić. Ich mordercze instynkty są nieuleczalne.

Danielle Steel, Sprawy serca

Czy członkowie Plemienia staliby się socjopatami, gdyby nie wylądowali na bruku? Spychając ich na margines, w trzewia tego miasta, żeby o nich zapomnieć, społeczność pozbawiła ich norm, przyczyniła się do rozbicia ich osobowości, całkowicie zniszczyła ich moralność. Gniew, nienawiść i egoizm zapełniły tę pustkę.

Maxime Cattam, Obietnica mroku

Tak, to jest to, rozumiemy się nawzajem. Nie byliśmy szaleńcami, socjopatami i okropnymi ludźmi. Chcieliśmy tylko, żeby ktoś nas pokochał.

Laurelin Paige, Uwikłani. Obsesja

Przykłady użycia słowa socjopata w prasie

Miał więc całkiem spore doświadczenie, kiedy torysi, żądni sukcesu i upokorzenia rządzącej lewicy, wystawili go na mera Londynu. Mimo to znana publicystka lewicowa Polly Toynbee napisała wtedy w „Guardianie”, że ten „błazen, seryjny kłamca i socjopata” absolutnie nie nadaje się do rządzenia wielkim miastem o globalnym znaczeniu.

Adam Szostkiewicz, Bystry Boris, „Polityka”, 2008

Przykłady użycia słowa socjopata w internecie

Socjopata nie identyfikuje się z ludźmi, nie broni ich, chyba że jest mu to do czegoś potrzebne. Osoby z zaburzoną osobowością czerpią z poczucia władzy taką samą przyjemność jak ktoś inny np. z picia alkoholu.

Magdalena Moraszczyk, www.poradnikzdrowie.pl, 2019

Jedna z teorii twierdzi, że mężczyzna socjopata ma wysoki poziom testosteronu, a kobieta socjopatka cierpi na niedobór progesteronu. Jednakże takie wyjaśnienia uznano za niesłuszne.

Marlena Kostyńska, www.medonet.pl, 2018

Przykłady użycia słowa socjopata w serialu

Nie jestem psychopatą, tylko wysoko funkcyjnym socjopatą.

Sherlock, sez. I, odc. 1, Studium w różu, wypowiedź tytułowego bohatera

Sklep Nadwyraz.com

Socjopata – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. socjopata
D. socjopaty
C. socjopacie
B. socjopatę
N. socjopatą
Ms. socjopacie
W. socjopato

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Manipulacja językowa

liczba mnoga
M. socjopaci
D. socjopatów
C. socjopatom
B. socjopatów
N. socjopatami
Ms. socjopatach
W. socjopaci

?

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.