fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Średnio zaawansowany czy średniozaawansowany? Jak to zapisać?

Jak zapiszemy omawiane połączenie: średnio zaawansowany czy średniozaawansowany? Łącznie czy osobno? W CV oraz internecie możemy spotkać obie formy, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Która? Nasz poradnik odpowie na to pytanie, dlatego zachęcamy do lektury!

średnio zaawansowany czy średniozaawansowany poprawna jak to się pisze poprawna forma pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie poradnia Polszczyzna.pl

Średnio zaawansowany czy średniozaawansowany? Która forma jest poprawna?

Średnio zaawansowany czy średniozaawansowany? Która forma jest poprawna?

Połączenie przysłówka średnio z przymiotnikiem zaawansowany zapisujemy oddzielnie. Inne przykłady takiego zapisu znajdziecie w dalszej części poradnika.

Średnio zaawansowany, nie średniozaawansowany. Uwaga na błąd

Częsty błąd – szczególnie w CV, gdy jest mowa o stopniu opanowania języka obcego – to pisownia łączna tych dwóch słów. Wystrzegajmy się więc zapisu średniozaawansowany.

Średnio zaawansowany i inne połączenia tego typu

Innymi przykładami, w których połączenie przysłówka średnio z przymiotnikiem zapisujemy oddzielnie, są m.in.:

  • średnio wytrzymały,
  • średnio trwały,
  • średnio bezpieczny,
  • średnio ładny,
  • średnio inteligentny,
  • średnio zamożny.

Czy możliwy jest zapis łączny?

Istnieje pewien wyjątek, kiedy przysłówek średnio może być zapisany łącznie z przymiotnikiem. Jednak może się tak zdarzyć wyłącznie wtedy, gdy dane wyrażenie opisuje trwałą cechę, właściwość charakterystyczną dla opisywanego obiektu, np.:

  • woda średniozmineralizowana,
  • średniodrobne ostrze,
  • średnioziarnista kawa.

Jednak w przypadku wątpliwości lepiej zapisać takie wyrażenia według ogólnie przyjętej reguły, czyli osobno, ewentualnie można zajrzeć do słownika, ponieważ niektóre takie wyrażenia w ciągu wielu lat uległy zleksykalizowaniu i obecnie zapisuje się je łącznie.

Średnio zaawansowany czy średniozaawansowany? Już wszystko jasne!

Na koniec spójrzmy na kilka przykładów, głównie z literatury, pisowni rozłącznej przysłówka średnio z różnymi przymiotnikami.

Nie wymaga skomplikowanych narzędzi (wystarcza młotek, piłka i wiertarka), a pracy może się podjąć średnio zaawansowany majsterkowicz.

(mag), Ocieplenie na sucho, „Dziennik Łódzki” 24.10.2006

Za powrotem Wielkiego Cointeta wszystko zmieniło postać: obejrzał próbki uzyskanego papieru i wydał się bardzo średnio zadowolony.

Honoriusz Balzac, Stracone złudzenia

Występują okresy głębokiego zwątlenia i opadu: wszystkie wielkie epoki trzeba było przypłacić… W następstwie silni są słabsi, bardziej bezwolni, niedorzeczniejsi niż średnio słabi.

Fryderyk Nietzsche, Wola mocy

Pisała bez wielkiej nadziei, bo brat długie lata jej już nie widział, a przy tym wiedziała, że on sam nie jest Rotszyldem, a średnio zamożnym sklepikarzem.

Władysław Reymont, Ziemia obiecana

Pisała bez wielkiej nadziei, bo brat długie lata jej już nie widział, a przy tym wiedziała, że on sam nie jest Rotszyldem, a średnio zamożnym sklepikarzem.

Czesław Halicz, Ludzie, którzy jeszcze żyją

Bogatsi rzucali się w hulankę; średnio majętni obierali zawód, podejmując z rezygnacją biret lub szpadę; najbiedniejsi rzucali się w entuzjazm na zimno, w wielkie słowa, w okropne morze czynności bez celu.

Alfred de Musset, Spowiedź dziecięcia wieku

?

Napisane przez

Absolwent Wydziału Bioinżynierii Zwierząt na UWM w Olsztynie. Miłośnik chemii i języka ojczystego, krzewiciel i popularyzator poprawnej polszczyzny. Na co dzień redaktor internetowy, meloman i miłośnik polskiej klasyki filmowej. W wolnym czasie gra na pianinie, czyta Lema, Vonneguta i Murakamiego oraz artykuły popularnonaukowe. Lubi się uczyć i uczyć innych.