Zczytać czy sczytać? Która forma jest poprawna?
Pisownia czasowników z przedrostkami z-, s-, ś- czasami nastręcza trudności. Do tej grupy należy słowo będące tematem niniejszego tekstu poradnikowego. Wątpliwości budzi to, który przedrostek jest poprawny w konkretnym przypadku. Która forma zapisu jest prawidłowa, zczytać czy sczytać? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie.
Zczytać czy sczytać? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawną formę stanowi zapis sczytać.
Czasownik sczytać oznacza czytanie z jednoczesnym porównywaniem kopii z oryginałem lub maszynopisu z rękopisem w celu dokonania poprawek w tekście, jeżeli zajdzie taka konieczność gdy znajdziemy w nim jakieś błędy. Obecnie określa się nim także przenoszenie, powielanie, kopiowanie, otwieranie czy obróbkę danych z dysków komputerowych lub przenośnych.
Zasady pisowni w języku polskim jasno wskazują, że jedynym poprawnym zapisem wyrazu sczytać jest pisownia przez „s”. Uzasadnia to reguła mówiąca, że w przypadku kiedy podstawowa forma wyrazu rozpoczyna się od spółgłoski bezdźwięcznej, czyli: c, ch, cz, f, k, p, to jako przedrostek będzie służyć głoska s, nie z (podobnie zapisujemy na przykład wyrazy scentralizować, schodzić, sczesywać, sformalizować, skosztować, sparafrazować).
Zczytać czy sczytać? Przykłady zdań
- Czy mogłabyś sczytać mi dane z tego pendrive?
- Informacje z kodów QR możemy sczytać dzięki odpowiednim aplikacjom.
- Po przepisaniu tego tekstu, pani zadaniem będzie sczytać go i wysłać do wydawnictwa.