Zresztą czy z resztą – razem czy osobno?
Z pewnością nieraz głowiliście się nad tym, jak to zapisać – zresztą czy z resztą? W języku polskim rzeczownik reszta możemy znaleźć w wielu wyrażeniach, z których część piszemy łącznie (jak wreszcie, nareszcie), a część rozdzielnie (wyrażenia przyimkowe: bez reszty, do reszty). Gdzie klasyfikuje się bohater tego artykułu? Wyjaśniamy.
Zresztą czy z resztą?
We współczesnej polszczyźnie dopuszczalne są obie formy, jednak nie oznacza to, że możemy stosować je zamiennie.
Zresztą czy z resztą? To zależy od kontekstu!
Wybór konkretnej formy zależy od tego, jak traktujemy wyrażenie.
1 Pisownia łączna
Nie mam ochoty nigdzie jechać na wakacje, zresztą i tak wciąż trwa pandemia.
Uwielbiam ten numer, zresztą cała ich ostatnia płyta jest świetna.
Chyba nie wyjdę nigdzie w weekend, zresztą i tak ma być brzydka pogoda.
2 Pisownia rozdzielna
Co zamierzasz zrobić z resztą tej polewy?
Jeszcze nie zdecydowaliśmy, co zrobimy z resztą naszego majątku.
Po ślubie, wraz z resztą gości, przenieśliśmy się do sali weselnej.
W tych przykładach obowiązuje pisownia rozdzielna, ponieważ wyrażenie przyimkowe z resztą traktowane jest tutaj dosłownie, jako reszta czegoś z czegoś. Warto pamiętać, że większość wyrażeń przyimkowych, czyli konstrukcji łączących przyimek z innymi częściami mowy (takimi jak: rzeczownik, liczebnik, zaimek czy przysłówek), zapisujemy oddzielnie.
Zresztą czy z resztą? Już wszystko jasne!
Proste, prawda? Czasami polszczyzna bywa dla nas łaskawa i daje nam kilka możliwości, jednak wciąż musimy używać ich z głową, ponieważ nierzadko okazuje się, że to samo wyrażenie zapisane w inny sposób jest stosowane w innym kontekście, co tworzy subtelną, acz znaczącą różnicę. To jest właśnie całe piękno języka. Jesteśmy przekonani, że po lekturze nie będziecie już mieć problemów z pisownią tych wyrażeń. Wystarczy, że dokonacie analizy kontekstu, w jakim chcecie zresztą czy z resztą użyć. Życzymy Wam owocnego i bezbłędnego pisania!
?